23 juli 2025 om 09:13
< 1 min lezen

Steeds vaker besmettingen met westnijlvirus in Europa: ‘We moeten ons voorbereiden’

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Hoewel het westnijlvirus van oorsprong uit Afrika komt, kan de ziekte ook voorkomen in Europa en zelfs Nederland. En dat gebeurt ook steeds vaker. Het westnijlvirus kan worden overgedragen door muggen en vogels en verspreiding naar de mens kan volgens medisch entomoloog Bart Knols vliegensvlug gaan. Dit meldt Omroep Gelderland.

Het virus is voor de meeste mensen niet gevaarlijk. Meestal levert het enkele dagen koorts op, pijnlijke gewrichten en een rode huiduitslag. Voor ouderen en mensen met een aangetast immuunsysteem is het westnijlvirus  echter gevaarlijker. Soms ontstaat een levensgevaarlijke hersenvliesontsteking.

Dead-end-host

De kans dat een grote epidemie uitbreekt is echter klein, omdat de mens een ‘dead-end-host’ is. Het virus is namelijk niet overdraagbaar van mens op mens. Hoe dan ook maakt Knols zich wel zorgen over de opkomst van het virus in Europa. Want nog altijd kunnen veel mensen er ziek van worden en er is geen medicijn of vaccin tegen.

Relevante artikelen

Alles van ziekenhuizen
    • Ziekenhuizen

    Kosten en gebruik GLI en obesitasmedicijnen fors gestegen

    Vandaag om 13:49
    • Ziekenhuizen

    Risico op infectie met nipahvirus in Nederland is verwaarloosbaar, aldus RIVM

    Vandaag om 12:17

Aankomende evenementen

08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht