Antes opent speciale palliatieve unit voor cliënten met beperkte levensverwachting
Op 1 september 2025 heeft ggz-aanbieder Antes een speciale palliatieve unit geopend op het terrein Hof van Portugaal. Deze unit met vier kamers is speciaal bedoeld voor mensen met een kortdurende levensverwachting door hun ongeneeslijke lichamelijke ziekte in combinatie met een ernstige psychiatrische aandoening. Dit meldt Aldbrandswaards Dagblad.
Volgens verpleegkundig specialist David Akveld zijn er in Nederland nauwelijks afdelingen in Nederland die psychiatrische en palliatieve zorg combineren. Vaak vallen mensen die psychiatrisch ziek zijn én ook nog een lichamelijke ziekte hebben, buiten het passende zorgaanbod in de palliatieve sector. Zo kunnen zij bijvoorbeeld niet zomaar in een hospice terecht omdat er geen kennis is over psychiatrie. De unit van Antes heeft personeel in dienst dat beide expertises in huis heeft “en dus écht zorg op maat biedt”.
Leefstijl
Mensen met psychiatrische problemen kunnen op relatief jonge leeftijd ernstige lichamelijke ziekten krijgen zoals diabetes, hart- en vaatziekten of andere chronische aandoeningen. Dit is vaak ook een gevolg van hun leefstijl. Binnen de regulier palliatieve zorg is er echter geen ruimte voor hen en daarom heeft Antes een plek ingericht waar zij “in rust en waardigheid kunnen sterven”. Overigens is de unit bedoeld voor cliënten van Antes, maar ook voor mensen van andere ggz-instellingen.