3 april 2014 om 13:17
< 1 min lezen

‘Helft astmapatiënten gebruikt inhalator verkeerd’

Van alle astmapatiënten gebruikt de helft hun inhalator niet op een goede manier, zo is gebleken uit een Europees onderzoek. Dit komt door onvoldoende voorlichting en instructie over het gebruik van inhalatiemiddelen en onvoldoende controle op de inhalatietechniek. Dat meldt de Belgische website Gezondheid.

Longarts Walter Vincken van het Universitair Ziekenhuis in Brussel luidt de noodklok. ‘Patiënten zijn vaak in de veronderstelling dat zij hun inhalatiegeneesmiddelen op de juiste wijze innemen, maar in werkelijkheid krijgt een groot aantal patiënten te weinig of juist te veel van het geneesmiddel toegediend’, stelt Vincken.

Volgens de arts heeft dit verstrekkende gevolgen zowel voor de patiënt als de zorgsector. ‘Patiënten kunnen zelf niet controleren of ze de juiste en de volledige dosis hebben ingenomen. Ook de zorgverlener kan dit onmogelijk nagaan. Als er dan geen verbetering merkbaar is, wordt vaak een hogere dosis voorgeschreven. Volkomen onnodig en bovendien extra kostelijk zowel voor de patiënt als voor de gezondheidszorg’ aldus Vincken.

Een correcte voorlichting en adequate nazorg is niet alleen de taak van artsen, maar ook die van verpleegkundigen en apothekers, volgens Vincken. Hij vindt de zogenoemde ‘begeleidingsgesprekken nieuwe medicatie’ die door de apotheek met patiënten worden gevoerd een stap in de goede richting. ‘Verder is het essentieel om patiënten te motiveren om de therapie te blijven volgen, ook als het even wat beter gaat’, aldus de arts.

© Nationale Zorggids

Relevante artikelen

Alles van zorgpersoneel
    • Gehandicaptenzorg

    Onjuiste registratie bemoeilijkt vermindering van dwangmaatregelen in ggz

    26 november 2024 om 09:53
    • Gehandicaptenzorg

    Gehandicaptenzorg onder druk: zzp’ers en lage tarieven dwingen tot uitstel van investeringen

    26 november 2024 om 09:49

Aankomende evenementen

08 Mar
Café Doodgewoon
  • Noord-Brabant
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
10 Mar
Het Luchtmoment
  • Noord-Brabant
15 Mar
Congres Samen voor Gezondheid, Zorg en Welzijn
  • Utrecht