23 oktober 2025 om 14:54
< 1 min lezen

Zorgmedewerkers vinden zorg nu al niet meer toegankelijk en vrezen voor de toekomst

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

De toegankelijkheid van de zorg komt steeds meer onder druk te staan. Dat zeggen zorgmedewerkers zelf in een nieuw onderzoek van Stichting IZZ onder ruim duizend professionals. Bijna driekwart maakt zich zorgen over de betaalbaarheid van de zorg in de komende jaren. Slechts 55 procent vindt dat de zorg nog voor iedereen bereikbaar is. Dit meldt Stichting IZZ.

Zorgmedewerkers verwachten dat het aantal beschikbare zorgverleners de komende jaren onvoldoende is om alle patiënten goed te helpen. Ruim twee derde vreest bovendien voor langere wachttijden.  Volgens directeur Jan-Luuk de Groot van Stichting IZZ zijn de zorgen van zorgpersoneel een duidelijk signaal aan de politiek. “In de verkiezingsdebatten wordt volop gediscussieerd over de zorg, maar we moeten vooral luisteren naar degenen die er dagelijks mee te maken hebben.”

Leidinggevenden nog kritischer

Leidinggevenden zijn nog somberder dan uitvoerend personeel. Een derde van hen vindt de zorg niet langer toegankelijk, tegenover een kwart van de uitvoerende medewerkers. Ook over de kwaliteit van de zorg maken zij zich vaker zorgen: bijna twee derde van de leidinggevenden noemt die zorgwekkend.

Daarnaast twijfelt bijna tweederde van alle ondervraagden of mensen in de toekomst nog de zorg kunnen krijgen die zij nodig hebben. Meer dan de helft vreest dat er te weinig zorg in de buurt beschikbaar blijft.

Signaal aan politiek

De Groot benadrukt dat deze zorgen serieus moeten worden genomen. “Het is veelzeggend dat leidinggevenden, die een breder overzicht hebben over de organisatie en de sector, nog kritischer zijn als het gaat om de toegankelijkheid dan het uitvoerend personeel. Deze zorgen moeten serieus genomen worden in de politieke keuzes die nu gemaakt worden.”  

Relevante artikelen

Alles van zorgpersoneel
    • Zorgpersoneel

    Tekort aan verpleegkundigen in Zoetermeer opvallend

    8 augustus 2025 om 11:09
    • Zorgpersoneel

    Duizenden Drenten kunnen over tien jaar niet meer terecht bij de huisarts

    23 april 2025 om 09:39

Aankomende evenementen

09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht
03 Apr
Plukdag 2026
  • Noord-Brabant
13 Apr
Zorg & ict in de Jaarbeurs Utrecht
  • Utrecht