18 april 2014 om 17:20
< 1 min lezen

Babyhaar mogelijk bron van informatie

Analyse van het haar van pasgeboren baby’s levert mogelijk een schat aan informatie op over de omstandigheden waarin de kleintjes in de baarmoeder zijn gevormd. Dat stellen Amerikaanse onderzoekers van de Universiteit van Wisconsin, die het haar van babyaapjes bestudeerden. Dat meldt Scientias.

Haren kunnen veel verraden over over iemand. Door het bestuderen van haren kan worden achterhaald of iemand in het verleden drugs heeft gebruikt, maar ook laat het haar zien aan welke hormonen iemand is blootgesteld. De haren van een foetus beginnen één tot twee maanden voor de geboorte te groeien, wat voor de onderzoekers aanleiding vormde om het haar van resusapen te onderzoeken.

‘De haren geven ons een kijkje in de prenatale hormonale omgeving,’ zegt onderzoeker Christopher Coe. Hij wilde met name weten of er hormonale verschillen waren tussen resusapen die een hele jonge of wat oudere moeder hadden. Ook zocht hij verschillen in het haar van eerstgeborenen en apen met een moeder die al eerder gebaard had. Uit het onderzoek komen deze verschillen inderdaad naar voren. In het haar van apen met een jonge moeder werden meer vrouwelijke hormonen en stresshormonen aangetroffen dan bij apen met een oudere moeder.

De uitkomst van het onderzoek bij de resusapen roept volgens de onderzoekers interessante vragen op ten aanzien van menselijke baby’s. De hormonen in het babyhaar kunnen mogelijk licht werpen op de vraag of de leeftijd van de moeder en de volgorde waarin kinderen ter wereld komen van invloed zijn op hormonale verschillen tussen kinderen. Ook kan de aanwezigheid van een grotere hoeveelheid stresshormoon wellicht een aanwijzing zijn voor latere problemen, zoals het ontwikkelen van bepaalde ziekten.

© Nationale Zorggids

Relevante artikelen

Alles van kraamzorg
    • Kraamzorg

    Vitamine D: wie heeft wél baat bij supplementen?

    Vandaag om 11:26
    • Kraamzorg

    Voorarrest verlengd voor Venlose vader die verdacht wordt van doodslag op baby

    Gisteren om 11:38

Aankomende evenementen

13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht