1 december 2025 om 13:55
2 minuten lezen

Keizersnede met ruggenprik voor duizenden vrouwen alsnog een pijnlijke ervaring

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

De Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie (NVOG) en de Nederlandse Vereniging voor Anesthesiologie (NVA) willen dat er landelijke afspraken komen over pijnbestrijding bij een keizersnede. Deze afspraken zijn er nog niet, terwijl ze vrouwen wel graag willen inlichten over het feit dat ze alsnog pijn kunnen ervaren na een ruggenprik. Want ongeveer 10 procent van de vrouwen heeft vermoedelijk pijn tijdens de keizersnede. Dat zijn duizenden per jaar. Dit meldt Nieuwsuur.

Vrouwen die een keizersnede (moeten) ondergaan, denken dat ze dankzij de ruggenprik helemaal geen pijn zullen ervaren. Maar in werkelijkheid komt het vaker voor dan gedacht dat een vrouw wél pijn ervaart tijdens de ingreep. De NVOG en NVA willen daar met landelijke afspraken verandering in brengen. “We moeten vrouwen voorbereiden op alle dingen die tijdens een bevalling kunnen gebeuren, en dat is onder andere een keizersnede. Daarbij moeten we ook vertellen dat er vrouwen zijn die pijn hebben tijdens de ingreep. Het gaat dan om meer pijn dan verwacht of pijn waarbij ook echt duidelijk een actie vereist is”, licht gynaecoloog Liv Freeman toe.

Geplande of ongeplande keizersnede

Bij een geplande keizersnede ervaren vrouwen minder vaak pijn dan bij een ongeplande keizersnede. Anesthesisten zetten bij een geplande ingreep namelijk vlak hiervoor een ruggenprik, terwijl een minder diepe ruggenprik vaak al eerder is gezet bij een spoedkeizersnede – bijvoorbeeld er een poging tot vaginale bevalling aan vooraf ging. In de operatiekamer gebruiken specialisten vaak diezelfde ruggenprik voor extra pijnstilling, maar juist deze vrouwen hebben een grotere kans op pijn tijdens de operatie. Bij de ingreep snijden gynaecologen door verschillende huidlagen, vet én bindweefsel.

Meer aandacht voor kind bij spoed

De exacte reden voor de pijnervaring bij relatief veel vrouwen, is echter niet bekend. Anesthesioloog Xandra Schyns beredeneert dat spoedkeizersnedes vaak in het teken staan van het kind en een snelle geboorte, waardoor mogelijk minder aandacht is voor de vrouw. Naast dat er landelijke afspraken over pijnbestrijding moeten komen, willen de NVOG en NVA ook dat medische specialisten landelijk gaan bijhouden dat vrouwen pijn ervaren tijdens de operatie.

Relevante artikelen

Alles van kraamzorg
    • Kraamzorg

    Risico’s voor moeders en pasgeboren baby’s door tekort aan kraamverzorgenden

    12 december 2025 om 10:57
    • Kraamzorg

    Keizersnede kán risico geven op kinderleukemie, maar kans blijft klein

    7 juli 2025 om 12:26

Aankomende evenementen

09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht
03 Apr
Plukdag 2026
  • Noord-Brabant
13 Apr
Zorg & ict in de Jaarbeurs Utrecht
  • Utrecht