Vandaag om 12:17
< 1 min lezen

Risico op infectie met nipahvirus in Nederland is verwaarloosbaar, aldus RIVM

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

In West-Bengalen, een deelstaat in India, is een kleine uitbraak van het nipahvirus gaande. Het lijkt er vooralsnog op dat vooral ziekenhuismedewerkers besmet zijn geraakt. Eentje is er erg slecht aan toe. Het nipahvirus is overdraagbaar via vleerhonden en die hebben we hier niet. Daarom is het risico op een infectie in Nederland relatief klein, aldus het RIVM.

Een nipahvirusuitbraak in Zuidoost- en Zuid-Azië is niet ongewoon. Jaarlijks hebben inwoners van Bangladesh te maken met zo’n uitbraak en India komen deze ook voor. Vleerhonden verspreiden de ziekte, maar het is ook mogelijk dat anderen dieren het virus dragen. Mensen kunnen door het drinken van vers fruit(sap) ziek worden of na contact met lichaamsvloeistoffen van een besmet persoon.

Overlijdensrisico

Het virus levert niet altijd klachten op en wie wel klachten krijgt kan te maken krijgen met milde tot ernstige varianten. Symptomen zijn onder meer koorts, hoofdpijn, spierpijn, braken en keelpijn. In de meest ernstige gevallen kan hersenvliesontsteking optreden. De ziekte heeft een overlijdensrisico van 40 tot 75 procent. En hoewel de kans op besmetting erg klein is voor Nederlandse reizigers, adviseert het RIVM wel om geen dieren aan te raken (ook niet hun speeksel, bloed of uitwerpselen), geen voedsel te eten dat besmet kan zijn door vleerhonden, geen (ongekookte) dadelpalmsap te drinken en fruit en groenten te wassen, schillen en koken. Contact met besmette personen dient bovendien vermeden te worden.

Relevante artikelen

Alles van ziekenhuizen
    • Ziekenhuizen

    Kosten en gebruik GLI en obesitasmedicijnen fors gestegen

    Vandaag om 13:49
    • Ziekenhuizen

    Verpleegafdeling Beatrix Kinderziekenhuis UMCG langer dicht vanwege muizen

    Vandaag om 10:48

Aankomende evenementen

08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht