Vandaag om 11:09
< 1 min lezen

Diabetes als sluipmoordenaar: 400.000 mensen in Nederland weten niet dat ze ziek zijn

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

In Nederland leven ongeveer 400.000 mensen die niet weten dat ze diabetes type 2 hebben. Dit betekent dat 33 procent van de mensen met deze ziekte daar zelf niet van op de hoogte is. Het Diabetes Fonds dat onderzoek hiernaar liet uitvoeren, stelt dat diabetes type 2 een sluipmoordenaar is. “Dit is extreem zorgelijk. We moeten laagdrempelig gaan screenen om ernstigere gezondheidsproblemen te voorkomen”, aldus directeur Diena Halbertsma. Dit melden Diabetes Fonds, NOS en RTL.

Volgens Halbertsma is het echter niet gek dat zo’n grote groep onbewust rondloopt met diabetes type 2. Het is een langzaam groeiende ziekte, met vaak onduidelijke en vage klachten. Zo kun je als beginnend diabetespatiënt bijvoorbeeld last hebben van vermoeidheidsklachten, meer dorst hebben en meer moeten plassen. Soms zie je minder goed. Maar deze klachten ontstaan geleidelijk, waardoor je niet meteen doorhebt wat er aan de hand is.

Langetermijnschade

Het gevaarlijke is dat de impact groot kan zijn, vooral als de ziekte niet wordt behandeld. Op de lange termijn ontstaat schade aan het hart en de bloedvaten. Ruim 50 procent van de mensen met diabetes kampt dan ook met ernstige gezondheidsgevolgen, zoals een hartinfarct, schade aan bloedvaten of ogen en risico op nierfalen en dementie.

Leefstijl of genen

Diabetes type is in sommige gevallen een leefstijlziekte die dus ook behandeld kan worden met een gezonde leefstijl. Eventueel in combinatie met medicijnen. Tegelijkertijd is diabetes ook deels erfelijk bepaald, waardoor je op jonge leeftijd ook ziek kunt worden zonder aan de overige criteria voor de ziekte te voldoen. Op leefstijlvlak spelen roken, overgewicht, ongezond eten en onvoldoende beweging ook een rol bij het ontstaan van de ziekte. Wil je weten hoe groot jouw risico is op diabetes? Doe dan de Diabetes Risicotest van het Diabetes Fonds.

Relevante artikelen

Alles van ziekenhuizen
    • Ziekenhuizen

    Vijf keer meer diabetes bij mensen met ernstig overgewicht

    Vandaag om 11:09
    • Ziekenhuizen

    Ruime verdrievoudiging van uitgaven diabetesmedicatie; groot deel komt door ‘Ozempic-effect’

    Vandaag om 11:09

Aankomende evenementen

09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht
03 Apr
Plukdag 2026
  • Noord-Brabant
13 Apr
Zorg & ict in de Jaarbeurs Utrecht
  • Utrecht