Zes nieuwe onderzoeksprojecten over vrouwspecifieke aandoeningen van start
Omdat er nog altijd een groot gebrek aan kennis is in de zorg voor vrouwen, zijn zes onderzoeken hiernaar van start gegaan. Deze onderzoeken moeten de kennis over bijvoorbeeld bekkenbodemklachten na een bevalling en de invloed van hormonale schommelingen op stemmingsklachten vergroten. Andere studies gaan over endometriose en stollingsstoornissen. Dit melden RTL en NVOG.
Ondanks dat bijna alle vrouwen in hun leven te maken krijgen met vrouwspecifieke klachten, is de kennis hierover nog altijd niet actueel. De Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie (NVOG) wil hier verandering in brengen. Eerder werkte de organisatie aan het aantonen van de kennisachterstand en de kosten die erachter wegkomen.
Tien jaar wachten op diagnose
Gynaecoloog Astrid Volllebregt zegt dat het ongeveer zeven tot tien jaar duurt voordat vrouwen gediagnosticeerd worden met bijvoorbeeld endometriose of een stollingsstoornis. De komende vijf jaar kunnen zes projecten binnen het ZonMw-programma ‘Vrouwspecifieke Gezondheid’ van start die er onder meer voor moeten zorgen dat vrouwen sneller een diagnose krijgen.
Kennisachterstand verkleinen
“Als beroepsgroep zijn we hier heel blij mee. Ze zijn hard nodig om de grote kennisachterstand rond vrouwspecifieke aandoeningen te verkleinen. Tegelijk weten we ook dat we er nog niet zijn. Er zijn nog veel andere onderwerpen binnen de vrouwengezondheid waar kennis ontbreekt en die aandacht verdienen”, aldus Vollebregt. Zij stelt dan ook dat de komende jaren structureel aandacht nodig blijft voor onderzoek naar vrouwspecifieke aandoeningen.