10 augustus 2015 om 11:22
< 1 min lezen

WHO: Zorgen om toenemend aantal inleidingen bij bevalling

De Wereldgezondheidsorganisatie heeft haar zorgen geuit over de toename van het aantal kunstmatig opgewekte bevallingen in Nederland. Dergelijke bevallingen vergroten de kans op complicaties. Dat meldt het Algemeen Dagblad. 

Inmiddels worden 21,8 procent van de bevallingen ingeleid, vaak zonder medische noodzaak. In 2008 was dat nog 15,5 procent. Volgens verloskundigenvereniging KNOV vragen vrouwen er vaker zelf om en dringen artsen erop aan omdat ze bang zijn voor complicaties en aansprakelijkheid. KNOV stelt dat er te weinig aandacht is voor de negatieve gevolgen van een inleiding.

“Nederland is juist altijd heel terughoudend geweest. De WHO-richtlijn stelt dat inleiden maar bij 5 procent echt nodig is”, zegt gynaecologe Marleen Temmerman, verbonden aan de WHO. Jan Derks, genyaecoloog bij het UMC Utrecht, vindt dat er alleen ingegrepen moet worden als het leven van moeder en/of kind in het geding is. “Bijvoorbeeld als er sprake is van zwangerschapsvergiftiging, een vrouw langer dan 42 weken zwanger is of het kind een groeiachterstand heeft.” 

© Nationale Zorggids

Relevante artikelen

Alles van kraamzorg
    • Kraamzorg

    Bilirubinemeter spoort geelzucht baby beter op dan het blote oog

    Gisteren om 15:22
    • Kraamzorg

    Borstvoeding geven beschermt moeder tegen angsten en depressies

    15 januari 2026 om 09:29

Aankomende evenementen

08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht