23 juni 2016 om 13:59
< 1 min lezen

Nederlanders willen een rookvrije speeltuin

Een grote meerderheid van de Nederlanders wil dat speeltuinen rookvrij zijn. Zo kunnen jonge kinderen buiten spelen zonder dat ze meeroken of dat ze roken normaal gaan vinden. Nu is nog maar een handvol speeltuinen rookvrij. “Juist op deze plek is rookvrij de norm”, zegt directeur Michael Rutgers van het Longfonds, dat een aanpak ontwikkelde om het vlot zelf te regelen. Dit meldt het Longfonds.

Ruim drie kwart van de mensen in Nederland is voorstander van een rookvrije speeltuin, blijkt uit draagvlakonderzoek over tabaksontmoediging door TNS NIPO in opdracht van KWF Kankerbestrijding. Ook rokers zien de logica: slechts een kwart van hen is tegen. Nederland telt duizenden speeltuinen.

Nog maar een handvol speeltuinen is nu daadwerkelijk rookvrij. In landen als Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten is de rookvrije speeltuin standaard. “Voor de gezondheid van onze kinderen kun je daar jaloers op zijn”, vindt Rutgers. “De longen van jonge kinderen zijn nog kwetsbaar en volop in ontwikkeling.” Naast peuken op de grond, zijn de risico’s vooral meeroken en voorbeeldgedrag – ‘zien roken, doet roken’. “Een rookvrije omgeving maakt jonge kinderen weerbaar om straks niet te beginnen met roken.”

Het Longfonds ontwikkelde een handig stappenplan. Daarmee kunnen ouders, speeltuinverenigingen en gemeenten zelf aan de slag voor een rookvrije speeltuin. “Als je er nu werk van maakt, kan je kind nog deze zomer rookvrij spelen”, zegt Rutgers. Meer informatie over dit stappenplan is te vinden op de website van het Longfonds.

Het Longfonds werkt samen met de Hartstichting en KWF Kankerbestrijding aan de rookvrije generatie, van kinderen die kunnen opgroeien zonder te worden blootgesteld aan tabaksrook of de verleiding om te beginnen met roken.

© Nationale Zorggids

Relevante artikelen

Alles van jeugdzorg
    • Jeugdzorg

    Waarom uit huis geplaatste kinderen alsnog bij omstreden zorgaanbieders terechtkomen

    Vandaag om 13:42
    • Jeugdzorg

    Stiptheidsacties voor beter cao Jeugdzorg gaan op 3 februari van start

    Gisteren om 18:14

Aankomende evenementen

08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht