6 juli 2016 om 12:33
< 1 min lezen

Nog te weinig richtlijnen psychosociale hulpverlening aan vluchtelingen

In opdracht van de Nederlandse organisatie voor gezondheidsonderzoek en zorginnovatie ZonMw heeft Arq Psychotrauma Expert Groep een inventarisatie opgesteld van de initiatieven in Nederland om psychosociale hulp te bieden aan vluchtelingen en asielzoekers. Uit dit rapport, genaamd ‘Veerkracht en vertrouwen’, blijkt dat er heel veel aanbod is, in zowel de noodopvang als in de asielzoekerscentra en in de gemeenten. Deze zorg wordt door zowel professionals als door vrijwilligers geboden. Het aanbod is echter versnipperd en varieert per locatie. Dit meldt Arq Psychotrauma Expert Groep.

Er zijn drie belangrijke pijlers waar verbeteringen door te voeren zijn. Het aanbod van preventieve psychosociale programma’s richt zich vooral op de asielzoekerscentra. Gemeenten zouden in samenwerking met GGD en andere ketenpartners hun aandeel in de preventieve zorg verder moeten ontwikkelen.

Daarnaast is er geen eenduidigheid, noch zijn er richtlijnen, voor de screening en signalering van psychosociale problematiek en hoe deze kunnen worden opgevangen en geduid. Er is behoefte aan een eenvoudig ‘instrument’ voor professionals en vrijwilligers waardoor zij de problemen kunnen duiden. Bovendien hebben zij behoefte aan een routekaart richting relevante en toegankelijke zorg.

Ten derde is er geen eenduidige manier van informatieoverdracht, noch borging van de continuïteit in zorg vanaf de noodopvang. Dit wordt, in verband met de regelmatige verhuizingen van vluchtelingen, als zeer negatief ervaren en als risico benoemd, met name voor kinderen. Een datasysteem waar de vluchteling zelf regie op heeft kan de continuïteit van zorg verbeteren.

ZonMw gaat het rapport aanbieden aan de ministeries van Volksgezondheid, Veiligheid en Justitie en Sociale Zaken en Werkgelegenheid, met als doel om te bepalen hoe de aanbevelingen uit dit rapport aangepakt kunnen gaan worden.

©Nationale Zorggids

Relevante artikelen

Alles van ggz
    • GGZ

    Alfa‑college zet schoolpastors in om studenten beter te ondersteunen bij mentale problemen

    Vandaag om 08:21
    • GGZ

    Man verdacht van moord op 11-jarig meisje hoort tbs met dwangverpleging tegen zich eisen

    Vandaag om 08:21

Aankomende evenementen

08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht