16 november 2012 om 13:59
< 1 min lezen

Nieuw onderzoeksmethode voor zeldzame ziekten

NIJMEGEN – Door nieuwe genetische technieken toe te passen, zijn onderzoekers van het UMC St Radboud er in geslaagd de oorzaak van een extreem zeldzame vorm van verstandelijke handicap te achterhalen. Mogelijk kunnen hierdoor ook andere zeer zeldzame ziekten beter worden herkend, zo meldt het Nijmeegse ziekenhuis.

Ruim tien jaar lang was het niet mogelijk de oorzaak van de ontwikkelingsachterstand van een verstandelijk gehandicapte Nederlandse jongen te vinden. Nu heeft een internationaal team, waaronder onderzoekers van het Nijmeegse ziekenhuis, nieuwe technieken ontwikkeld waardoor relatief snel de oorzaak van de ziekte kon worden ontrafeld. De afwijking is tot dusver bij twee mensen gevonden, die allebei een mutatie van het PACS1 gen hebben.

“Honderdduizenden Nederlanders hebben een zeldzame ziekte, maar die ziekte wordt niet altijd herkend”, aldus Han Brunner, hoofd van de afdeling Genetica van het UMC St Radboud. Volgens Brunner leidt dat vaak tot onnodig onderzoek. “Kennis van het persoonlijk genoom kan patiënten en artsen sneller op het juiste spoor zetten.”

© Nationale Zorggids / Florian Kersten

Relevante artikelen

Alles van gehandicaptenzorg
    • Gehandicaptenzorg

    Onjuiste registratie bemoeilijkt vermindering van dwangmaatregelen in ggz

    26 november 2024 om 09:53
    • Gehandicaptenzorg

    Gehandicaptenzorg onder druk: zzp’ers en lage tarieven dwingen tot uitstel van investeringen

    26 november 2024 om 09:49

Aankomende evenementen

08 Mar
Café Doodgewoon
  • Noord-Brabant
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
10 Mar
Het Luchtmoment
  • Noord-Brabant
15 Mar
Congres Samen voor Gezondheid, Zorg en Welzijn
  • Utrecht