Mensen met immuunstoornis langdurig beschermen tegen corona is maatwerk
16 maart 2022 om 15:07
< 1 min lezen

Mensen met immuunstoornis langdurig beschermen tegen corona is maatwerk

Juist nu de samenleving opengaat, is een kleine groep mensen mogelijk extra kwetsbaar. Daarnaast reageren immuungecompromitteerde patiënten zeer verschillend op de coronavaccinatie. Daarom is het volgens ZonMw van belang om groepen afzonderlijk te volgen en adviseren. De Gezondheidsraad, het RIVM en medisch specialisten stellen, mede op basis van lopende onderzoeken, adviezen op voor vaccinatie bij deze kwetsbare groepen. Daarom besloot de Gezondheidsraad afgelopen zomer al dat sommige groepen een derde primaire prik moeten krijgen. Dit meldt ZonMw. 

Met de derde prik hadden deze groepen in de meeste gevallen hetzelfde resultaat als de twee prikken bij gezonde mensen. Resultaten laten nu zien dat een derde (primaire) vaccinatie bij veel patiënten zorgt voor een verbeterde antistofrespons.

Maatwerk

Erfelijke (genetische) aandoeningen of ziekten kunnen zorgen voor een minder goed functionerend immuunsysteem. Bij ziekten als reuma, de ziekte van crohn of multiple sclerose is het afweersysteem te scherp afgesteld, waardoor mensen zieker worden na een coronainfectie. De antistofrespons na vaccinatie is minder sterk in sommige gevallen. Bij 90 prpcent van de patiëntengroepen met immuunsysteemonderdrukkende medicatie werd een goede aanmaak van antistoffen zichtbaar. Bij een kleine groep mensen, zoals de groep die rituximab gebruikt, is dit effect er helaas niet na een derde primaire vaccinatie. Het RIVM en de Gezondheidsraad baseren hun beleid op deze onderzoeksresultaten en kijken hierbij naar het specifieke type medicijn: mensen beschermen tegen Covid-19 is maatwerk.

Ook mensen met hiv en longtransplantatiepatiënten maken minder antistoffen aan na twee primaire vaccinaties. En mensen die zogenaamde anti-CD20 remmers gebruiken reageren ook slecht. Een vroege derde vaccinatie kan bij het gebruik van sommige medicatie helpen om de antistofrespons te herstellen.

Voor volwassenen met Downsyndroom geldt dat het effect van een derde primaire vaccinatie wordt onderzocht.

Door: Nationale Zorggids

Relevante artikelen

Alles van dossier corona
    • Dossier Corona

    Zorg voor postcovidpatiënten schiet tekort: meer dan 15.000 mensen arbeidsongeschikt

    29 januari 2026 om 09:49
    • Dossier Corona

    Openbaar Ministerie heeft geen vertrouwen meer in rechters mondkapjeszaak

    12 januari 2026 om 15:47

Aankomende evenementen

08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht