19 augustus 2025 om 09:55
< 1 min lezen

Gemeenten zetten Wet Bibob nauwelijks in tegen zorgfraude

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Steeds meer criminelen weten geld uit de zorg te sluizen, ondanks bestaande maatregelen zoals de Wet Bibob die gemeenten kunnen inzetten in de bestrijding van zorgfraude. Desondanks gaan er jaarlijks nog altijd miljarden euro’s naar zorgfraudeurs. Dit meldt Follow the Money.

Met de Wet Bibob kunnen gemeenten ondernemers controleren op criminele activiteiten, maar voor zorgondernemers wordt deze screening bijna nooit toegepast. Volgens FTM zijn er sinds 2020, dus in zo’n vijf jaar tijd, slechts zestien aanvragen voor binnengekomen. Dertien daarvan zijn in 2024 gedaan door gemeenten in Twente.

Vijf jaar Wet Bibob voor de zorg

Gemeenten kunnen sinds 5 jaar de Wet Bibob inzetten voor de zorg om te controleren of ondernemers geld of vergunningen misbruiken. Maar alleen de gemeenten in Twente hebben hier vooralsnog grootschalig gebruik van gemaakt. En met succes: vorig jaar schreven bijna zeshonderd zorgondernemers zich in voor aanspraak op een nieuwe zorgcontract, waarvan al 28 afvielen na de Bibob-screening. Hierdoor zou meteen 35 miljoen euro zijn bespaard.

Tegen wapenen

Advocaat Mousa Ichoh die gemeenten in het traject begeleidt, is niet gerust op het gebrek aan Bibob-aanvragen. Want drugs- en wapencriminelen komen bij gemeenten om zich als zorgaanbieder aan te melden. “Daar moet je je tegen wapenen.” Inmiddels gaat er in de zorgcriminaliteit net zo veel geld om als in de cocaïnehandel in Nederland, zegt het Openbaar Ministerie (OM). “De gemeente heeft als middel de Wet Bibob. Die is er niet voor niets, dus zet ‘m in”, roept Ichoh op.

Relevante artikelen

Alles van gehandicaptenzorg
    • Gehandicaptenzorg

    Ouderen en mensen met beperking in Wlz vaak dubbel verzekerd voor tandarts en fysio

    Vandaag om 09:28
    • Gehandicaptenzorg

    Zo’n negentig ouders stappen naar rechter vanwege afwijzingen meerzorg

    Vandaag om 08:10

Aankomende evenementen

09 Dec
Het Luchtmoment door Sociom
  • Noord-Brabant
10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland