3 juli 2025 om 14:01
2 minuten lezen

Ieder(in) roept politiek partijen op om ‘gelijke rechten’ op te nemen in verkiezingsprogramma’s

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Over een kleine vier maanden zijn de vervroegde Tweede Kamerverkiezingen. Aanleiding voor Ieder(in) om gelijke rechten voor mensen met een beperking alvast op de kaart te zetten en hopelijk op de verkiezingsprogramma’s te krijgen. De Verenigde Naties (VN) uitte in 2024 nog stevige kritiek op de uitvoering van het VN-Verdrag Handicap in Nederland. Met de verkiezingsoproep ‘Tijd voor gelijke rechten’ hoopt Ieder(in) het tij te keren, zo meldt de belangenorganisatie voor mensen met een beperking.

In 2016 is het VN-Verdrag Handicap door Nederland geratificeerd. Negen jaar later is er echter weinig verbeterd. Sterker nog, experts stellen dat de situatie alleen maar is verslechterd. En ook het VN-rapport van vorig jaar hierover is niet positief. Ieder(in) pleit voor verbetering via de werkagenda die hoort bij de ‘Nationale strategie voor de implementatie van het VN-Verdrag Handicap’. Daarnaast heeft Ieder(in) drie concrete voorstellen in haar verkiezingsoproep staan: breng alle wetten in lijn met het VN-Verdrag, maak een einde aan de oneerlijke verschillen tussen gemeenten en zorg voor goede representatie van mensen met een beperking.

Verschillende zorgwetten met minimale aansluiting

Mensen met een beperking hebben vaak levensbrede en levenslange ondersteuning nodig, maar zijn afhankelijk van vier soorten wetten die nauwelijks op elkaar aansluiten. “Passende zorg en ondersteuning is van groot belang voor de kwaliteit van mensen met een beperking. En ook voor hun naasten, zeker voor bijvoorbeeld ouders van mensen met een intensieve zorgvraag”, zegt Ieder(in)-directeur Deborah Lauria.

Drie punten moeten volgens haar organisatie in het verkiezingsprogramma van politieke partijen: zorg en ondersteuning moeten een mensenrecht zijn, er moet één loket komen waar mensen met al hun vragen terechtkunnen en complexe zorg moet toegankelijk en menswaardig blijven. Daarnaast hebben mensen met een beperking structureel betere bestaanszekerheid nodig en dat is mede te realiseren door een einde te maken aan de stapeling van zorgkosten en de boetes op samenwonen. Ook hebben mensen met een beperking recht op een volwaardig inkomen.

Relevante artikelen

Alles van gehandicaptenzorg
    • Gehandicaptenzorg

    Ouderen en mensen met beperking in Wlz vaak dubbel verzekerd voor tandarts en fysio

    Gisteren om 09:28
    • Gehandicaptenzorg

    Zo’n negentig ouders stappen naar rechter vanwege afwijzingen meerzorg

    Gisteren om 08:10

Aankomende evenementen

09 Dec
Het Luchtmoment door Sociom
  • Noord-Brabant
10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland