7 februari 2025 om 10:53
< 1 min lezen

Mensen met beperking blijven achter in werk en sociale activiteiten

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Mensen met een lichamelijke of verstandelijke beperking nemen minder deel aan de maatschappij dan de algemene bevolking. Vooral betaald werk, sport, sociale activiteiten en vrijwilligerswerk blijven achter. Dit blijkt uit de Nivel Participatiemonitor 2023, zo meldt Nivel.

Vooral mensen met een verstandelijke beperking hebben moeite om een baan te vinden. Slechts 14 procent van hen onder de 65 jaar heeft betaald werk, tegenover 46 procent van mensen met een lichamelijke beperking en 86 procent van de algemene bevolking. Ook sociale contacten zijn beperkt: slechts 31 procent van mensen met een verstandelijke beperking heeft fysiek sociaal contact, terwijl dit onder de algemene bevolking 65 procent is.

Sport en bewegen

Sporten en bewegen is voor 56 procent van mensen met een lichamelijke beperking en 63 procent van mensen met een verstandelijke beperking lastig. In de algemene bevolking sport 66 procent regelmatig. Vrijwilligerswerk wordt door slechts 11 procent van mensen met een verstandelijke beperking en 23 procent van mensen met een lichamelijke beperking gedaan. Bij de algemene bevolking is dit 34 procent.

Mensen met een beperking ontvangen vaak hulp via de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) of van naasten. De meerderheid waardeert deze steun, maar een deel vindt dat de hulp niet goed aansluit bij hun behoeften.

Relevante artikelen

Alles van gehandicaptenzorg
    • Gehandicaptenzorg

    Zorgverlener Pluryn misbruikte mannelijke bewoner

    Gisteren om 11:37
    • Gehandicaptenzorg

    Extra druk op vast personeel Amarant door fraude met diploma’s en VOG’s

    25 maart 2025 om 09:28

Aankomende evenementen

07 Apr
Zorg & ict
  • Utrecht
19 May
Nationale AI in de Zorg Congres
  • Noord-Holland
26 May
Dokter in de Zaal: alles over radiologie
  • Drenthe