22 januari 2025 om 10:55
3 minuten lezen

Tarieven voor VG7 nog altijd niet toereikend; zorginstellingen weigeren nieuwe cliënten

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Voor mensen met een verstandelijke beperking in combinatie met gedragsproblemen is vaak geen plek in de gehandicaptenzorg. Waarom niet? Er is geen geld voor mensen met een VG7-zorgindicatie. Gehandicapteninstellingen krijgen al jarenlang te lage tarieven betaald om nieuwe mensen te kunnen aannemen. Het aantal instellingen dat iemand met deze zorgindicatie weigert, neemt dan ook toe. Dit meldt Trouw die hier samen met Spit en de Groene Amsterdammer onderzoek naar deed.

Veel mensen met een VG7-zorgindicatie hebben een cognitieve ontwikkeling op het niveau van een peuter. Ze zijn communicatief minder vaardig en raken vaak en snel overprikkeld. Voor hen is 24-uurszorg nodig, maar nieuwe cliënten opvangen brengt financieel veel druk bij gehandicaptenzorginstellingen. Zo lijdt Vanboeijen bijvoorbeeld verlies bij iedere nieuwe cliënt. Jaarlijks boekt de organisatie miljoenen euro’s verlies en de grootste oorzaak is de VG7-zorggroep. Overigens is dit probleem niet nieuw, organisaties trokken hier in 2023 ook al over aan de bel.

Niet genoeg geld in extra geldpotjes

“Dat is aanzienlijk, als je weet dat VG7-cliënten ongeveer de helft van de populatie uitmaken”, legt bestuurslid Johan Dusseljee van Vanboeijen uit. Voor sommige cliënten is er 100.000 euro extra per jaar nodig. Zij hebben 24-uurszorg nodig en soms is één begeleider niet genoeg voor één bewoner. Daarbij moeten sommige appartementen verstevigd worden, om de kans op vernieling te verkleinen. Daarvoor zijn extra geldpotjes, maar ook daar zit inmiddels niet meer genoeg geld in.

Ontoereikende tariefverhoging voor VG7

Dit probleem speelt landelijk en niet alleen bij Vanboeijen. Uit het rapport ‘Donkere wolken’ blijkt dat vijf van de zes gehandicapteninstellingen in 2025 een verlies verwacht, met name veroorzaakt door de niet-toereikende tarieven voor de VG7-groep. Adviesbureaus zijn het dan ook met elkaar eens: de gehandicaptenzorg krijgt niet genoeg geld om deze groep cliënten adequaat te kunnen opvangen. Inmiddels heeft het kabinet voor dit jaar een tariefverhoging van 6,2 procent beloofd, maar hiermee zijn nog lang niet alle problemen opgelost. “De tariefverhoging moet minstens 15 procent zijn”, zegt directeur Theo van Uum van Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland (VGN).

Rendement op vastgoed

Zorgorganisaties weten hun hoofd enigszins boven water te houden door het rendement op vastgoed, maar dat bedrag moeten ze eigenlijk gebruiken voor onderhoud en investeringen in gebouwen. Ook deze situatie is volgens Van Uum niet houdbaar. Straks staan er alleen nog maar verouderde gebouwen op terreinen van gehandicapteninstellingen, terwijl VG7-cliënten op-maat-gemaakte huisvesting nodig hebben.

Cliënten geweigerd

Maar door alles wat mensen met een VG7-indicatie nodig hebben, nemen zorgorganisaties hier liever geen nieuwe cliënten van aan. Sommige instellingen zeggen bestaande zorg aan cliënten zelfs op, terwijl dat niet is toegestaan. Soms wel, maar dan moeten de organisaties wel aan strenge voorwaarden voldoen. Veel instellingen noemen de VG7-cliënt inmiddels “te complex”, terwijl ze daar wel voor zijn. Ook financiële overwegingen spelen een rol bij het weigeren van deze groep mensen met een verstandelijk beperking. Doordat er maar weinig plekken overblijven, moeten sommigen met een indicatie weer thuis komen wonen, wat vaak niet houdbaar is voor hun verzorgers. Soms komen ze hierdoor zelfs op straat te wonen.

Relevante artikelen

Alles van gehandicaptenzorg
    • Gehandicaptenzorg

    ‘Chronisch zieken profiteren nauwelijks van verlaging zorgkosten’

    Gisteren om 11:16
    • Gehandicaptenzorg

    Hogere VG7-tarieven gehandicaptenzorg blijven uit

    Gisteren om 08:29

Aankomende evenementen

10 Mar
AMS workshop: writing a good abstract
  • Noord-Holland
10 Mar
Slim samenwerkenin de zorg event.
  • Utrecht
11 Mar
Workshop uiterlijke verzorging voor patiënten met kanker
  • Gelderland