21 november 2025 om 16:44
< 1 min lezen

Tekort aan zwembegeleiders voor mensen met fysieke of verstandelijke beperking

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Zwemmen is voor veel mensen ontspanning, maar voor mensen met een lichamelijke of verstandelijke beperking betekent het vaak veel meer dan dat. Helaas kampt zwembad De Kûpe in Buitenpost met een groeiend tekort aan zwembegeleiders. Daardoor komt de begeleiding en soms zelfs het doorgaan van de lessen, in gevaar. Dit meldt Omrop Fryslân.

Jos van Zomeren ziet het tekort al jaren toenemen. Hij begeleidt nu vier zwemmers, maar sommige mensen hebben 1-op-1-begeleiding nodig. “Als er één uitvalt of op vakantie gaat, hebben we tekort. Dan moeten we schipperen.” Het maakt de lessen kwetsbaar: uitval van één vrijwilliger betekent meteen problemen. Het zwembad organiseerde deze week een open avond voor geïnteresseerde zwemmers én potentieel nieuwe begeleiders.

Gevoel van gewichtloosheid

Voor veel deelnemers is zwemmen een van de weinige manieren om vrij te bewegen. Buurtsportcoach Rianne Wiersma legt uit waarom: “Het water geeft een gevoel van gewichtloosheid. Zo kun je op een laagdrempelige manier bewegen.” De gemeenten Achtkarspelen en Tytsjerksteradiel willen meer mensen in beweging krijgen en vraag en aanbod beter op elkaar aan laten sluiten. Daarvoor is tijdens de maand van het aangepast sporten ook extra aandacht.

Relevante artikelen

Alles van gehandicaptenzorg
    • Gehandicaptenzorg

    Celstraf voor zorgmedewerkster Middenmeer die cliënt met verstandelijke beperking aanrandde

    Gisteren om 10:30
    • Gehandicaptenzorg

    Zorginstelling CuraCo mag na aanwijzing weer nieuwe cliënten aannemen

    6 februari 2026 om 10:33

Aankomende evenementen

08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht