Tekort aan zwembegeleiders voor mensen met fysieke of verstandelijke beperking
Zwemmen is voor veel mensen ontspanning, maar voor mensen met een lichamelijke of verstandelijke beperking betekent het vaak veel meer dan dat. Helaas kampt zwembad De Kûpe in Buitenpost met een groeiend tekort aan zwembegeleiders. Daardoor komt de begeleiding en soms zelfs het doorgaan van de lessen, in gevaar. Dit meldt Omrop Fryslân.
Jos van Zomeren ziet het tekort al jaren toenemen. Hij begeleidt nu vier zwemmers, maar sommige mensen hebben 1-op-1-begeleiding nodig. “Als er één uitvalt of op vakantie gaat, hebben we tekort. Dan moeten we schipperen.” Het maakt de lessen kwetsbaar: uitval van één vrijwilliger betekent meteen problemen. Het zwembad organiseerde deze week een open avond voor geïnteresseerde zwemmers én potentieel nieuwe begeleiders.
Gevoel van gewichtloosheid
Voor veel deelnemers is zwemmen een van de weinige manieren om vrij te bewegen. Buurtsportcoach Rianne Wiersma legt uit waarom: “Het water geeft een gevoel van gewichtloosheid. Zo kun je op een laagdrempelige manier bewegen.” De gemeenten Achtkarspelen en Tytsjerksteradiel willen meer mensen in beweging krijgen en vraag en aanbod beter op elkaar aan laten sluiten. Daarvoor is tijdens de maand van het aangepast sporten ook extra aandacht.