22 juli 2025 om 14:24
< 1 min lezen

Verlaging Wajong werkte averechts: Ieder(in) wil maatregel teruggedraaid

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

De verlaging van de Wajong-uitkering in 2018 heeft mensen met een beperking niet sneller aan het werk geholpen, maar wel hun inkomenspositie verslechterd. Dat blijkt uit onderzoek van Regioplan. Belangenorganisatie Ieder(in) roept het kabinet op om de maatregel terug te draaien en mensen met een beperking beter te betrekken bij nieuw beleid. Dit meldt Ieder(in).

Sinds 2018 ontvangen Wajongers die (deels) kunnen werken nog 70 procent van het minimumloon, in plaats van 75 procent. De regering dacht dat deze ‘financiële prikkel’ hen zou motiveren om werk te zoeken, maar het tegendeel gebeurde. Geldzorgen en stress maakten het juist moeilijker om te werken, blijkt uit het onderzoek.

Financiële prikkels werken niet

Volgens Ieder(in) toont dit opnieuw aan dat financiële prikkels niet werken voor deze groep. Mensen met een beperking willen vaak graag werken, maar lopen vast op een ontoegankelijke arbeidsmarkt, gebrek aan ondersteuning en vooroordelen van werkgevers.  Het Sociaal en Cultureel Planbureau kwam eerder al tot vergelijkbare conclusies over de Participatiewet. Ook daar leidde een lagere uitkering niet tot meer werk, maar wel tot armoede en onzekerheid.

Relevante artikelen

Alles van gehandicaptenzorg
    • Gehandicaptenzorg

    Sinds 2013 zijn er bijna 90.000 banen voor mensen met arbeidsbeperking bij gekomen

    22 juli 2025 om 14:24
    • Gehandicaptenzorg

    ‘Meer aandacht nodig voor vrouwen met beperking in VN-Vrouwenverdrag’

    22 juli 2025 om 14:24

Aankomende evenementen

09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht
03 Apr
Plukdag 2026
  • Noord-Brabant
13 Apr
Zorg & food
  • Utrecht