20 november 2017 om 14:10
< 1 min lezen

’20 procent ex-kankerpatiënten last van symptomen PTSS’

Voormalig kankerpatiënten die weer gezond zijn verklaard, hebben vaak last van een posttraumatische stressstoornis. Zo’n 20 procent van de schoon verklaarde kankerpatiënten hebben hier maanden, en soms zelfs jaren, last van. Dat meldt NU.nl.

De universiteit van Maleisië onderzocht bijna vijfhonderd mensen die ooit een bepaalde vorm van kanker hadden gehad. Ze werden ondervraagd in de eerste maand nadat zij schoon waren verklaard, zes maanden erna en na vier jaar gezondheid. Van alle ondervraagden haf 21,7 procent na zes maanden last van een posttraumatische stressstoornis (PTSS). 6,1 procent had er vier jaar na dato nog last van.

“Veel kankerpatiënten hebben het gevoel een ‘vechtersmentaliteit’ te moeten aanhouden en positief en optimistisch te moeten zijn tijdens hun behandeling om op die manier de ziekte te overleven. Voor deze patiënten is het alsof ze zwakte tonen als ze hulp zoeken voor de emotionele lasten”, legt hoofdonderzoeker Caryn Mei Hsien uit. Eén van de grootste angsen waar ex-patiënten last van hebben is de angst voor terugkeer van de ziekte. En die vrees durven zij niet los te laten. De onderzoekers moedigen het deze groep mensen aan om hulp te zoeken, want er is niets mis met emotionele steun nadat de ziekte is verdwenen. 

Door: Redactie Nationale Zorggids 

Relevante artikelen

Alles van ggz
    • GGZ

    Aantal meldingen over personen met onbegrepen gedrag Noord-Holland met kwart gestegen

    Vandaag om 10:44
    • GGZ

    Blue Monday Run haalt 158.000 euro op voor werk van MIND

    23 januari 2026 om 16:02

Aankomende evenementen

08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht