Vandaag om 10:34
< 1 min lezen

Aantal jongeren met risico op angst- of depressiestoornis nam snel toe tijdens corona

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Hoewel er voor de coronapandemie al sprake was van toenemende angst- en depressieklachten onder jongeren, hebben de destijds ingestelde maatregelen deze negatieve trend wel degelijk verergerd. Dit blijkt uit een inventarisatie van het Nivel en RIVM. Tussen 2020 en 2022 nam het aantal jongeren met een hoog risico op een angst- of depressiestoornis fors toe. Dit meldt Nivel.

Onderzoekers keken hiervoor naar negen studies, waarbij de meeste stelden dat jongeren voor de pandemie al in toenemende mate last hadden van angst- of depressieklachten. Vijf studies lieten zien dat er tijdens de coronapandemie in rap tempo meer jongeren met mentale problemen bij kwamen. Volgens twee studies week die stijging echter niet veel af van die van voor de pandemie. Daarnaast waren er ook twee studies dat de psychische klachten onder jongeren helemaal niet verslechterden tijdens corona.

Versnelde toename

Desondanks is er in Nederland wel degelijk sprake van een negatieve trend, stellen onder meer het RIVM, CBS en de GGD’en. Vooral tussen 2020 en 2022 versnelde de toename van het aantal jongvolwassen dat een hoog risico had op een angst- of depressiestoornis. Volgens het Nivel wijken de conclusies van de andere studies van elkaar af vanwege de momenten waarop deze zijn uitgevoerd. Zo zijn de twee studies die geen toename zagen uitgevoerd toen er maar weinig coronamaatregelen golden. Ook waren hier slechts kleine steekproeven uitgevoerd. Studies die wel een effect zagen, zijn uitgevoerd ten tijde van lockdowns of juist later in de pandemie toen bleek dat de crisis niet zomaar voorbij zou gaan.  

Relevante artikelen

Alles van ggz
    • GGZ

    Vaker psychische hulpverleners voor leerlingen voortgezet onderwijs, maar extra geld is op

    9 januari 2026 om 11:57
    • GGZ

    Nederlanders blijven bereid elkaar te helpen – en dat is essentieel voor de toekomst van de zorg

    8 januari 2026 om 15:50

Aankomende evenementen

13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht