27 juni 2025 om 11:22
< 1 min lezen

Ggz-instellingen bereiden zich voor op extra hulp aan militairen en veteranen

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Als Nederland betrokken raakt bij een oorlog, verwacht Defensie een toename van militairen en veteranen die psychische hulp nodig hebben. Daarom werkt het Landelijk Zorgsysteem voor Veteranen, samen met ggz-instellingen en de Nederlandse ggz, aan een opschalingsplan. Eind 2025 moet dat plan klaar zijn. Dit meldt RTL.

Tot nu toe ontbrak zo’n plan nog. Alleen voor veteranen die terugkomen van uitzending is er nu specialistische zorg opgezet. “We zijn helemaal niet voorbereid op grote stromen militairen en veteranen die zorg nodig hebben. Bij een groot conflict heb je veel grotere aantallen”, zegt voorzitter Pieter Hakvoort van het Landelijke Zorgsysteem voor Veteranen.

Extra scholing en personeel

Het plan richt zich op drie sporen: meer behandelaren opleiden voor het behandelen van veteranen en militairen, extra personeel aantrekken dat inzetbaar is bij opschaling en het trainen van defensiepersoneel voor inzet in de ggz. Hoewel de behandeling zelf niet anders is, moeten behandelaren het vakjargon van militairen en veteranen wel leren kennen. Ook zijn begrip voor de beroepscultuur en -context van groot belang, zegt Dorien de Groot van het Traumacentrum van GGZ Drenthe.

Vier instellingen praten al mee over extra scholing. Tegelijk ligt er een spanningsveld, zegt Jeroen Pepers van de Nederlandse ggz. Er zijn natuurlijk al (te) lange wachtlijsten in de ggz en het is belangrijk dat de opschaling niet leidt tot negatieve gevolgen voor wachtende burgers.

Leren van corona

Het Traumacentrum van GGZ Drenthe heeft begrip voor de voorbereidingen op en eventuele oorlog. Maar dat er straks plannen zijn, betekent niet dat ze ook worden uitgevoerd. Doel is om te voorkomen dat de zorg gaat piepen en kraken zoals tijdens de coronapandemie. “Ook al hopen we natuurlijk dat het nooit nodig gaat zijn”, zegt manager Marco Timmer.

Relevante artikelen

Alles van ggz
    • GGZ

    IGJ ontvangt meer registraties over dwang in de zorg

    Gisteren om 16:44
    • GGZ

    SEH-opname na paddogebruik verhoogt risico op manie en bipolaire stoornis aanzienlijk

    Gisteren om 15:18

Aankomende evenementen

10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland
13 Dec
Vier samen kerst bij Safina en Sociom
  • Noord-Brabant