16 juli 2021 om 14:21
< 1 min lezen

Interculturele psychiatrie moet einde maken aan achterstanden migranten in tbs

De diagnostiek en behandeling van mensen met een migratieachtergrond die in het strafrecht terechtkomen en kampen met psychische stoornissen laat veel te wensen over. Zo klopt hun diagnose vaak niet en zitten zij mogelijk twee jaar langer dan noodzakelijk in een tbs-kliniek omdat de risicotaxatie niet op migranten is toegesneden. Het is hoog tijd voor interculturalisatie van de psychiatrie in de tbs-kliniek, betoogt bijzonder hoogleraar Mario Braakman. Dit meldt Tilburg University. 

“Migranten worden minder goed gediagnosticeerd. Met medicatie worden ze door artsen eerder vergiftigd dan dat we weten wat we met geneesmiddelen doen en met onze risicotaxatie-instrumenten laten we ze wellicht twee jaar langer in een tbs-kliniek zitten dan noodzakelijk omdat onze instrumenten niet deugen. We sluiten ze liever op dan dat we ze onder voorwaarden behandelen,” zegt hij.

Culturele empathie

Kortom, stelt Braakman: het is hoog tijd dat interculturalisatie van de psychiatrie in de tbs-kliniek gaat plaatsvinden en er wetenschappelijk onderzoek komt dat erop gericht is om achterstanden waarmee migranten in de tbs geconfronteerd worden weg te werken. Het beste kan dit door te bouwen aan wat hij noemt: culturele empathie.

Door:  Nationale Zorggids

Relevante artikelen

Alles van ggz
    • GGZ

    Reinier van Arkel dringt aantal separaties terug met 96 procent

    24 december 2025 om 14:23
    • GGZ

    Financiële problemen en onrust op de werkvloer bij Noord-Nederlandse ggz-aanbieder

    23 december 2025 om 12:44

Aankomende evenementen

13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht