6 november 2025 om 10:11
< 1 min lezen

Nieuwe zorgstandaard moet GGZ beter toegankelijk maken voor mensen met een laag IQ

Door: Nationale Zorggids / Fleur Zomer

Een vernieuwde zorgstandaard binnen de geestelijke gezondheidszorg richt zich op betere herkenning en begeleiding van mensen met een laag IQ die kampen met psychische aandoeningen. De aangepaste richtlijn biedt zorgverleners praktische handvatten om deze doelgroep gerichter te ondersteunen. Dit meldt het Nationaal Instituut van Psychologen.

De herziening, uitgebracht door het kwaliteitsinstituut Akwa GGZ, bevat onder meer aanwijzingen om een laag IQ eerder te signaleren, tips om de communicatie aan te passen op het begripsniveau van de patiënt, en een overzicht van geschikte verwijsmogelijkheden binnen en buiten de GGZ.

Andere naam, zelfde doelgroep

De naam van de standaard is aangepast om beter aan te sluiten bij het uitgangspunt van de richtlijn: de geestelijke gezondheid van de patiënt staat centraal. Voorheen stond deze bekend als ‘Psychische stoornissen en zwakbegaafdheid of lichte verstandelijke beperking’. De nieuwe titel – ‘Psychische stoornissen en laag IQ’ – moet de herkenbaarheid vergroten voor zowel professionals als cliënten.

Praktische hulpmiddelen en verwijslijnen

Naast de volledige zorgstandaard zijn er ondersteunende materialen beschikbaar gesteld, zoals een samenvatting, een overzicht van kernaanbevelingen, praktijkvoorbeelden en een werkkaart met verwijslijnen. Deze middelen moeten professionals helpen om sneller passende zorg te bieden aan mensen met een lager intellectueel functioneren, die vaak tussen wal en schip vallen in het reguliere GGZ-aanbod.

Betere signalering moet zorg verbeteren

Doel van de herziening is om de GGZ inclusiever te maken voor mensen met beperkte cognitieve vermogens, die niet altijd op tijd de juiste zorg ontvangen. Door bewustwording en betere diagnostiek te bevorderen, hopen de makers van de standaard bij te dragen aan effectievere behandeling en minder uitval binnen de geestelijke gezondheidszorg.

Relevante artikelen

Alles van ggz
    • GGZ

    Maatschappelijke organisaties: ‘Zorg dreigt een luxe te worden voor kwetsbare groepen’

    12 december 2025 om 13:10
    • GGZ

    MIND pleit voor meer passende woon- en behandelplekken voor mensen met verward gedrag

    12 december 2025 om 11:27

Aankomende evenementen

13 Dec
Vier samen kerst bij Safina en Sociom
  • Noord-Brabant
21 Dec
Algemene rondleidingen bij OlmenEs
  • Friesland
13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant