3 februari 2015 om 11:22
< 1 min lezen

Politie weet zich vaak geen raad met verwarde personen

Het aantal meldingen bij de politie van verwarde mensen die (dreigen te) ontsporen is sinds 2011 gestegen. In 2011 werden er ruim 40.000 meldingen geregistreerd; in 2013 waren dat er 52.000. De politie blijkt deze personen niet altijd te kunnen helpen, terwijl zij vaak dringend zorg nodig hebben. In Den Haag werkt de politie sinds kort met een speciale afdeling voor Opvang Verwarde Personen (OPV). Dat meldt de NOS.

In de afgelopen maand haalden enkele incidenten met verwarde personen het nieuws. Zo bedreigde een verwarde man in Groningen omstanders met een mes, stak een vrouw in Vlaardingen zichzelf op straat in brand en bij de NOS eiste een gewapende man zendtijd in het Achtuurjournaal.

De politie in Den Haag heeft sinds mei 2014 op het hoofdbureau een aparte afdeling waar verwarde mensen worden opgevangen, de zogenoemde Opvang Verwarde Personen (OPV). Door een gezamenlijke aanpak door politie, Openbaar Ministerie, reclassering en ggz zijn daar inmiddels  1550 mensen geholpen bij het krijgen van passende zorg. De OVP heeft twaalf kamers en is 24 uur per dag operationeel. Wie door de politie wordt binnengebracht en geen strafbaar feit heeft gepleegd, wordt geholpen bij het regelen van zorg. Wie wel verdachte is, gaat naar een andere afdeling, maar krijgt ook passende zorg.

Volgens teamleider Dennis Bal heeft 98 procent van de patiënten die op de afdeling binnenkwamen zorg gekregen. Voor de oprichting van de OVP stroomde slechts tien procent van de patiënten door naar passende hulpverlening. ‘In het oude systeem kon de politie niet zo veel met deze mensen’, zegt Bal in het NOS Radio 1 Journaal. Volgens hem heeft de politie bij de gemeente aangedrongen op een nieuwe aanpak. Bal durft niet te zeggen dat in Den Haag nooit meer een verward persoon gevaarlijk wordt. ‘Maar je kunt op basis van de cijfers veronderstellen dat deze aanpak vruchten gaat afwerpen’, zegt hij. ‘Zeker op de lange termijn.’

© Nationale Zorggids

Relevante artikelen

Alles van ggz
    • GGZ

    Borstvoeding geven beschermt moeder tegen angsten en depressies

    Vandaag om 09:29
    • GGZ

    Initiatieven Sociale Agenda Noord-Nederland van start: speciale aandacht voor mentaal welzijn

    Gisteren om 14:22

Aankomende evenementen

08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht