28 augustus 2025 om 12:41
< 1 min lezen

Transgenders in Noord-Brabant hebben geen passende zorg in de buurt

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Transgenders in Noord-Brabant moeten steeds vaker uitwijken naar behandelklinieken buiten hun regio, omdat plekken in de buurt verdwijnen en wachtlijsten toenemen. Sommigen staan jarenlang op de wachtlijst voor transgenderzorg die soms zonder pardon wordt opgeheven. Dit meldt Trouw.

Een jongere vertelt over zijn wachtlijstervaringen. Vorig jaar kon een kliniek in Eindhoven hem bijna hulp bieden, maar stopte net met alle transgenderzorg voor jongeren. Wachtenden moesten elders hulp zoeken. Andere instellingen sloten ook hun deuren. Inmiddels staat deze jongere bovenaan de wachtlijst in Amsterdam, maar heeft wel continu het gevoel opnieuw te moeten beginnen. En dagelijks neemt de strijd over het leven in een vrouwenlichaam toe.

Financieringsproblemen

En zo zijn er nog veel meer trans jongeren in de regio die langdurig op de wachtlijst staan, met alle gevolgen van dien. In de regio Eindhoven sluiten steeds meer gespecialiseerde instellingen hun deuren, vanwege gebrek aan specialisten of problemen rondom de financiering. Transgenderzorg is namelijk duurder en tijdsintensiever dan gemiddelde jeugdzorg, maar instellingen krijgen er via de Jeugdwet wel evenveel geld voor.

‘Situatie voor deze jongeren dramatisch’

“De situatie voor jongeren in deze regio is dramatisch, terwijl het juist zulke cruciale jaren in hun ontwikkeling zijn”, zegt Sam van den Berg van Transvisie over de jongeren in Eindhoven en omstreken. Jongeren die tijdig passende transgenderzorg krijgen, kunnen daardoor veel leed voor zijn, stelt Van den Berg. Jongeren uit Noord-Brabant die hiervoor een verwijzing hebben gekregen van de huisarts, belanden veelal op een wachtlijst in Nijmegen, Amsterdam of Groningen. Door het reizen missen ze school en lopen ouders inkomsten mis omdat ze meer moeten reizen. “Deze extra verliezen van tijd en geld maken het enorm wrang.”

Relevante artikelen

Alles van ggz
    • GGZ

    Amsterdam van dubieuze kroon verstoten en is niet meer hoofdgebruiker cocaïne

    5 december 2025 om 08:44
    • GGZ

    Finasteride en ernstige psychische klachten: wat weten we tot nu toe?

    4 december 2025 om 08:48

Aankomende evenementen

09 Dec
Het Luchtmoment door Sociom
  • Noord-Brabant
10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland