8 juli 2025 om 14:02
< 1 min lezen

Een-op-een-begeleiding jongeren Rotterdam moet stoppen, maar instellingen hebben kritiek

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Rotterdam wil geen dure een-op-een-hulp meer bieden aan jongeren. Hier wordt steeds vaker gebruikt van gemaakt door de afbouw van de JeugdzorgPlus. Jeugdhulpinstellingen reageren echter verbaasd op de oproep van de wethouder om snel met alternatieven hiervoor over de brug te komen. Dit meldt het Algemeen Dagblad.

Meer en meer kinderen krijgen intensieve een-op-een-zorg nu de gesloten jeugdzorg langzaamaan wordt afgebouwd. Waar er in 2022 slechts 45 kinderen waren die deze dure zorgvorm kregen, waren dat er in 2024 al 184. Bij deze vorm van hulp zijn begeleiders continu bij een jongere thuis, op school of elders. En dat kost nogal wat: per jongere kan de prijs oplopen naar 35.000 euro per week.

Averechts effect

Hoogleraar Peer van der Helm concludeert uit onderzoek bovendien dat intensieve begeleiding niet effectief is en zelfs een averechts effect kan hebben. Desondanks zijn jeugdhulpinstellingen als Enver, Timon en Pameijer kritisch op Buijts plannen. “Als aanbieders hadden hier nooit aan willen beginnen”, zegt de bestuursvoorzitter van Timon. De instellingen zeggen het als noodmaatregel in te zetten gezien de afbouw van de jeugdzorg. Yulius zet deze vorm ook pas in als het niet anders kan, ofwel als ‘ultimum remidium’. En dat is altijd zo kort mogelijk en in combinatie met andere therapieën.

Gebrek aan bewijs

Om de afbouw van gesloten jeugdzorg te kunnen opvangen, zijn dringend alternatieven voor. Volgens Yulius ontbreekt het echter aan bewijs dat kleinschalige woonvormen een positief effect hebben om de mentale gezondheid. Realistisch is het ook niet, gezien de personeelstekorten en tekorten aan passende gebouwen. Jeugdhulpaanbieders werken in de regio werken op dit moment aan zeven soorten zorg, maar voor de meeste is budget en huisvesting nodig. Gemeenten hebben hier nog geen besluit over genomen.

Relevante artikelen

Alles van jeugdzorg
    • Jeugdzorg

    Uitval door ziekte en verlof dwingt GGD Groningen tot tijdelijke sluiting consultatiebureaus

    Gisteren om 16:23
    • Jeugdzorg

    Jeugdforce in Hoenderloo voldoet niet aan normen voor goede jeugdhulp

    Gisteren om 11:44

Aankomende evenementen

10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland
13 Dec
Vier samen kerst bij Safina en Sociom
  • Noord-Brabant