5 december 2016 om 12:15
< 1 min lezen

Helft basisscholen ontevreden over meldsysteem kindermishandeling

Het meldpunt voor kindermishandeling Veilig Thuis kan rekenen op weinig vertrouwen van Nederlandse basisscholen. Volgens de helft van de scholen werkt het meldsysteem onvoldoende. Daarnaast ziet slechts 1 op 5 scholen verbetering in de situatie van een kind na een gedane melding is gedaan. Dit meldt De Monitor.

Uit onderzoek onder ruim 500 Nederlandse basisscholen blijkt dat scholen een hoge drempel ervaren om kindermishandeling te melden bij het meldpunt Veilig Thuis. Bijna de helft van de scholen krijgt na de melding niet altijd een goede terugkoppeling, terwijl dit wettelijk verplicht is. Ook wordt er door het meldpunt te lang gewacht met het ondernemen van actie na een melding, ook in dringende situaties. 
 
Volgens Tanno Klijn, voorzitter van het Netwerk Veilig Thuis, is het gebrek aan vertrouwen van de scholen in het systeem een probleem: “Dit is geen goed signaal. Scholen zijn cruciaal bij de aanpak van kindermishandeling. Hier moeten we met elkaar over in gesprek.” Ook de PO-Raad herkent dat melden bij Veilig Thuis op dit moment niet goed functioneert. De raad roept op tot het samenwerken van alle beroepsgroepen hierin. 
 
De overheid probeert via de scholen het aantal slachtoffers van kindermishandeling naar beneden te krijgen, maar uit de meest recente cijfers van Jeugdzorg Nederland blijkt dat van alle meldingen er slechts 11 procent van scholen afkomstig is. Jaarlijks zijn naar schatting 120.000 Nederlandse kinderen slachtoffer van mishandeling, verwaarlozing of seksueel misbruik.  

Door: Redactie Nationale Zorggids 

Relevante artikelen

Alles van jeugdzorg
    • Jeugdzorg

    Anonieme ambtenaar stelt dat iHub te laat ingreep na meldingen over verkrachtingen

    23 januari 2026 om 13:44
    • Jeugdzorg

    Oud-medewerker Openbaar Ministerie vervolgd voor bezit GHB en kinderporno

    23 januari 2026 om 11:38

Aankomende evenementen

08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht