5 september 2025 om 09:04
< 1 min lezen

Strategie Kinderrechten Online moet kinderen beter beschermen tegen risico’s internet

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Staatssecretaris Eddie van Marum heeft donderdag de Strategie Kinderrechten Online en drie onderzoeken naar TikTok, Instagram en Snapchat omtrent kinderrechten gepresenteerd. Kinderen krijgen online te maken met allerlei risico’s, zoals gezondheidsproblemen door overmatig schermgebruik, cyberpesten en blootstelling aan geweld. De strategie moet kinderen online weerbaarder maken, ouders ondersteunen en Europese wet- en regelgeving verbeteren. Dit meldt Rijksoverheid.

Er zijn verschillende wetten die er op toe moeten zien dat kinderen online beschermd zijn. Maar helaas is die bescherming op dit moment onvoldoende. Nederland wil daarom dat de Digital Service Act (DSA) beter gehandhaafd wordt. Ook moet er volgens de Strategie Kinderrechten Online actie genomen worden tegen verslavende en polariserende ontwerptechnieken. Het kabinet wil daarnaast verboden opleggen op in-game-aankopen waarvan onbekend is wat iemand krijgt. Ook zijn betalen-om-te-winnen-methoden  en digitale munten in games straks misschien verboden. Verder is er aandacht voor de invoering van een veilige, inclusieve en privacyvriendelijke leeftijdsverificatie.

Publiekscampagne ‘Blijf in Beeld’

Veel kinderen hebben tegenwoordig een smartphone, maar het gebruik ervan loopt soms uit de hand. En dat is ook een probleem voor ouders. Daarom is er vanaf 8 september de publiekscampagne ‘Blijf in Beeld’ voor ouders van kinderen tussen de 7 en 12 jaar. Doel is om een gesprek hierover aan te gaan en ouders en hun kinderen werkende afspraken te maken over het gebruik van smartphones.

Op school moet daarnaast meer aandacht komen voor digitale vaardigheden, waarbij ze leren hoe technologie werkt, hoe ze nepnieuws herkennen en hoe ze zich online kunnen beschermen tegen schadelijke invloeden.

Relevante artikelen

Alles van jeugdzorg
    • Jeugdzorg

    Celstraf voor bedreigingen richting jeugdzorgmedewerkers

    Vandaag om 09:00
    • Jeugdzorg

    UMC Utrecht benoemt Iva Bicanic tot hoogleraar ‘Seksueel misbruik van kinderen’

    Gisteren om 15:16

Aankomende evenementen

21 Dec
Algemene rondleidingen bij OlmenEs
  • Friesland
13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg