30 juni 2025 om 12:11
2 minuten lezen

24 uur kraamzorg voor alle Brabantse kraamouders gegarandeerd

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Net als in de rest van het land, staat er grote druk op de kraamzorg in Brabant. Normaal krijgen ouders zo’n 45 tot 49 uur kraamzorg in de eerste week na de geboorte van hun kindje, maar de kans is groot dat zij in de zomer niet meer dan het wettelijk minimum van 24 uur krijgen. Zorgverzekeraars CZ en VGZ waarschuwen hiervoor. Dit meldt Omroep Brabant.

De zomermaanden zijn vaak extra druk. Niet alleen komen er meer kinderen ter wereld, ook is er een extra tekort aan kraamverzorgenden door vakanties. Daarbij komt ook nog eens dat de beroepsgroep flink vergrijst. De krapte in de zomerperiode start steeds eerder en loopt langer door. Kraamzorgorganisaties en zorgverzekeraars hebben de afgelopen tijd een plan gemaakt om de kraamzorg zo veel mogelijk te laten doorgaan.

Kraamzorghotels in drie Brabantse steden

Zo is de zorg efficiënter ingericht, waardoor er betere verspreiding is van de beschikbare uren. Iedereen kan hierdoor in ieder geval het wettelijk minimum van 24 uur krijgen. Kraamzorgorganisaties die uren over hebben, kunnen bijspringen bij ouders die eigenlijk bij een andere organisatie staan ingeschreven. “Op deze manier vallen er deze zomer geen mensen buiten de boot.” Ook kraamzorghotels zijn onderdeel van de oplossing. Ziekenhuizen richten speciale afdelingen in waar nieuwbakken ouders en hun baby een paar dagen kunnen overnachten met kraamverzorgenden in de buurt. In Brabant zijn er deze zomer drie van deze hotels: in Eindhoven, Tilburg en Bergen op Zoom. Eerder had Bergen op Zoom er ook een, maar omdat deze in een zorginstelling zat wilden ouders daar liever niet heen.

Goede tweede oplossing

Zorgverzekeraars noemen de kraamzorghotels ‘the second best optie’. Natuurlijk zien ze liever dat ouders en baby’s de nodige zorg thuis krijgen, maar als dat niet lukt is een kraamhotel een goede tweede oplossing en een efficiënte inzet van de beschikbare uren.

Digitale kraamzorg krijgt eveneens een plekje deze zomer. Er zijn online instructiefilmpjes beschikbaar, maar ook kunnen ouders chatten met de kraamzorg en online consulten aanvragen. Personeel dat bijvoorbeeld ziek thuis zit, kan hiervoor worden ingezet.

Structurele oplossingen kraamzorgproblemen

Een structurele oplossing is dat er meer geld vrijkomt voor de opleiding van kraamzorgpersoneel. Maar ook is het de bedoeling om de kraamzorg in de toekomst anders in te richten. Hebben ouders van een derde kindje na eerder ongecompliceerde zwangerschappen en bevallingen überhaupt nog kraamzorg nodig? Of willen ze dat nog wel? Over deze vragen buigen de betrokken partijen zich de komende jaren.

Relevante artikelen

Alles van kraamzorg
    • Kraamzorg

    Lareb waarschuwt voor gebruik balsem bij verkoudheid zeer jonge kinderen

    Vandaag om 08:10
    • Kraamzorg

    Amsterdam erkent zwangerschapsverlies met invoering rouwverlof

    11 juli 2025 om 11:53

Aankomende evenementen

19 Sep
Jong & Parkinson event | derde zaterdag van september
  • Gelderland
02 Oct
Borstvoedingscafé
  • Friesland
05 Oct
Regionaal IC-café over delier
  • Noord-Brabant