Lelystad wil geboortezorg terug en ziet kansen voor kraamhotel
Nu Lelystad geen volwaardig ziekenhuis meer heeft, ontbreekt ook passende geboortezorg in de stad. De gemeenteraad vindt dat dit moet veranderen en wil dat het college actief onderzoekt welke voorzieningen mogelijk zijn. Een kraamhotel wordt daarbij nadrukkelijk genoemd als kansrijke optie. Dit meldt de Stentor.
De stad groeit en telt veel jonge gezinnen, maar zwangere vrouwen moeten vaak uitwijken naar omliggende gemeenten om te bevallen. Vier fracties – PVV, D66, Gemeente Belangen en Leefbaar Lelystad – dienden daarom een motie in om het college in beweging te krijgen.
Geboortezorg blijft achter bij groei van de stad
Volgens de indieners is het onwenselijk dat Lelystad geen eigen geboortevoorziening meer heeft. Het voormalige ziekenhuisgebouw staat grotendeels leeg en zou volgens hen ruimte kunnen bieden voor nieuwe zorginitiatieven. De gemeente kan bovendien een verbindende rol spelen door zorgverzekeraars, verloskundigen en kraamzorgorganisaties bij elkaar te brengen.
Kraamhotel als mogelijke oplossing
Een kraamhotel biedt een huiselijke omgeving waar vrouwen kunnen bevallen met 24/7 ondersteuning van verloskundigen en kraamzorg. Het concept vormt een middenweg tussen thuis bevallen en een ziekenhuisbevalling en kan volgens de raad helpen om de druk op de kraamzorg te verlichten.
Raad stemt unaniem in, met kanttekeningen
De motie werd door de hele raad gesteund. Wel waarschuwde de PvdA dat er geen onrealistische verwachtingen moeten ontstaan: klinische bevallingen in Lelystad blijven volgens hen lastig te organiseren. Andere partijen zijn optimistischer en benadrukken dat de gemeente vooral de samenwerking moet stimuleren; de uitvoering ligt bij de zorgaanbieders.
College onderzoekt haalbare opties
Met de aangenomen motie moet het college nu in kaart brengen welke vormen van geboortezorg haalbaar zijn en hoe Lelystad opnieuw volwaardige ondersteuning rondom bevallingen kan bieden.