24 januari 2025 om 09:35
< 1 min lezen

OLVG stelt contactonderzoek in na drie patiënten met mazelen

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

In het OLVG zijn vorige week drie patiënten met mazelen geweest. Zij waren toen besmettelijk. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, doet het ziekenhuis contactonderzoek. De drie besmette patiënten waren kinderen die in Noord-Afrika mazelen hadden opgelopen. Dit melden het OLVG en Skipr.

Mensen die mogelijk in contact zijn geweest met de besmette patiënten, krijgen bericht. Wie denkt zelf risico te hebben gelopen, wordt geadviseerd om telefonisch contact op te nemen met de huisarts of GGD. Dit voorkomt verdere verspreiding.

Risico en symptomen

Wie gevaccineerd is tegen mazelen of eerder de ziekte heeft gehad, is beschermd en kan het virus niet overdragen. Mazelen is zeer besmettelijk en wordt veroorzaakt door een virus. Het verspreidt zich via de lucht. Mensen zonder vaccinatie of eerdere infectie lopen risico.

Mazelen begint vaak met koorts, hoesten, verkoudheid en ontstoken ogen. Na enkele dagen ontstaan rode vlekjes, eerst achter de oren en later over het hele lichaam. Soms zie je witte vlekjes in de mond, wat typisch is voor mazelen. Jonge baby’s van niet-gevaccineerd moeders, volwassenen (vooral ouderen), kinderen met een zwakke afweer en zwangeren zonder immuniteit lopen extra risico bij besmetting. Voor zwangere vrouwen geldt dat mazelen kan leiden tot een miskraam of vroeggeboorte. Zo’n 1 tot 1,5 procent van de besmette patiënten krijgt een longontsteking en één op de duizend een hersenvliesontsteking.

Elf mazelenbesmettingen

Bij het RIVM zijn tot dusver elf mazelenbesmettingen in januari bekend. Volgens het instituut zijn dit vooral mensen die in het buitenland mazelen hebben opgelopen en dit hebben doorgegeven aan hun ongevaccineerde contacten. In 2024 kwamen er bijna 200 mazelenmeldingen binnen.

Relevante artikelen

Alles van kraamzorg
    • Jeugdzorg

    Grote fout geslopen in jeugdzorgcontract Hollands Kroon en Incluzio

    Gisteren om 12:11
    • Jeugdzorg

    Gemeente Groningen investeert in preventie om wachtlijsten jeugdzorg te verkorten

    Gisteren om 12:05

Aankomende evenementen

10 Mar
Slim samenwerkenin de zorg event.
  • Utrecht
10 Mar
AMS workshop: writing a good abstract
  • Noord-Holland
11 Mar
Workshop uiterlijke verzorging voor patiënten met kanker
  • Gelderland