10 juni 2025 om 10:10
< 1 min lezen

‘Ozempic-baby’s’ ook in Nederland: pil werkt mogelijk minder goed

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Vrouwen die afslankmiddelen zoals Ozempic, Wegovy of Mounjaro gebruiken, lopen mogelijk een verhoogd risico op een ongeplande zwangerschap. Volgens bijwerkingencentrum Lareb zijn er in Nederland al zes meldingen binnengekomen. In één geval ging het om een niet-geplande zwangerschap. In Groot-Brittannië leidde dit al tot tientallen zogenoemde ‘Ozempic-baby’s’. Dit meldt Algemeen Dagblad.

De Britse toezichthouder MHRA waarschuwt dat deze medicijnen de werking van de anticonceptiepil kunnen verminderen. Extra bescherming, zoals condooms, is daarom nodig. Dat geldt vooral bij het begin van de behandeling en na elke dosisverhoging. Ook raadt de toezichthouder vrouwen af om borstvoeding te geven tijdens het gebruik.

Lees ook: De opkomst van ‘Ozempic-baby’s’: onverwachte zwangerschappen door afslankmedicijn

Diabetes- en afslankmiddelen

De waarschuwing geldt voor medicijnen als Ozempic, Wegovy, Mounjaro, Rybelsus en Saxenda. Sommige van deze middelen zijn ontwikkeld voor mensen met diabetes type 2, maar worden inmiddels op grote schaal gebruikt om af te vallen. Ze onderdrukken het hongergevoel en vertragen de spijsvertering. De werkzame stoffen kunnen echter invloed hebben op de opname van hormonen uit de pil.

In Nederland zijn twee vrouwen met diabetes zwanger geworden tijdens het gebruik van een van de middelen. Ook heeft Lareb vier meldingen ontvangen van zwangerschappen bij Wegovy, Ozempic en Rybelsus.

Lees ook: Kilo’s kwijt vanwege een dagelijkse of wekelijkse prik: zijn Ozempic en Saxenda echt zulke wondermiddelen?

Relevante artikelen

Alles van kraamzorg
    • Kraamzorg

    IGJ gaat bestuurlijke boetes openbaar maken vanaf 2026

    Gisteren om 13:31
    • Kraamzorg

    Slechts 10 dagen onvoorwaardelijke cel voor Groninger die baby zwaar mishandelde

    24 december 2025 om 16:18

Aankomende evenementen

13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht