21 december 2015 om 14:47
< 1 min lezen

Stress bij baby’s heeft gevolgen voor de ontwikkeling van het brein

Vlak na de geboorte zijn de hersenen van een baby volop in ontwikkeling. Wanneer een baby dan ernstige stress ervaart, heeft dit volgens UvA-promovenda Eva Naninck permanente gevolgen. Dit meldt Kennislink.

Het hersengebied genaamd de hippocampus is specifiek belangrijk voor de regulatie van de reactie op stress. Stresshormonen beïnvloeden het cognitieve vermogen, zoals leren en geheugen, omdat deze hormonen een direct effect hebben op het hersengebied. In het laatste trimester van de geboorte tot negen maanden na de geboorte ontwikkelt de hippocampus zich. Deze ontwikkelingsperiode kan een eventuele verklaring zijn voor de kwetsbaarheid van het gebied en de permanente schade die het door de stress oploopt. 

Naninck deed onderzoek met muizen in stressvolle situaties en daarin zag ze dat de hippocampus blijvend was verkleind wanneer de muizen in een vroege periode in hun leven ernstige stress ondervonden. Ze ontdekte verder dat er een vermindering van neurogenese was – het proces waarbij nieuwe hersencellen worden aangemaakt – en ze zag duidelijke sekseverschillen.

Uit diverse leer- en geheugenopdrachten die de promovenda de muizen voorschotelde bleek dat mannetjes slechter presteerden dan vrouwtjes. Ook zag ze dat de vermindering van neurogenese alleen bij mannetjes voorkwam. “Wat daar de oorzaak van is weten we nog niet. Desalniettemin, onderstreept mijn onderzoek dat er bij hersenaandoeningen duidelijke sekseverschillen te zien zijn, net zoals bijvoorbeeld hart- en vaatziekten”, zegt Naninck. Het is volgens haar echter nog te vroeg om deze conclusies aan de menselijke mannen te verbinden. “Daarom is onderzoek naar lange, blijvende effecten en wat we daaraan kunnen doen heel belangrijk.”

©Nationale Zorggids

Relevante artikelen

Alles van kraamzorg
    • Kraamzorg

    Slechts 10 dagen onvoorwaardelijke cel voor Groninger die baby zwaar mishandelde

    24 december 2025 om 16:18
    • Kraamzorg

    Wat kost een ziekenhuisbevalling in 2026?

    24 december 2025 om 15:56

Aankomende evenementen

13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht