5 november 2025 om 11:46
2 minuten lezen

Week van de Vruchtbaarheid 2025 richt zich op informatie & educatie

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Zwanger worden is voor veel mensen vanzelfsprekend. Voor ongeveer één op de zes stellen in Nederland echter niet. Van 3 tot en met 9 november staat daar bij stil tijdens de Week van de Vruchtbaarheid. De organisatie Freya zet in op het thema ‘informatie & educatie’ en roept iedereen op om het onderwerp bespreekbaar te maken.

Vruchtbaarheidsproblemen raken zowel vrouwen als mannen, alleenstaanden en koppels. Artsen constateren dat de kinderwens vaak wordt uitgesteld en dat het aantal koppels dat hulp zoekt toeneemt. In Nederland komt dit neer op circa 16 procent van de stellen. Ook het totale vruchtbaarheidscijfer ligt op een historisch laag niveau: gemiddeld 1,49 kind per vrouw in 2022.

Seksuele voorlichting

Een fertiliteitstraject is niet alleen fysiek heel zwaar, maar kan ook tot psychische klachten zoals stress leiden en tot gevoelens van schuld, wanhoop en teleurstelling. Sommigen houden dit traject voor zichzelf, anderen betrekken hun omgeving erbij. En dat is soms ook lastig, bijvoorbeeld vrij krijgen van werk, plannen maken rondom een behandeling, reizen of studies uitstellen. Met de themaweek zet Freya verschillende acties in gang om kennis te vergroten en stigma te doorbreken.

En dat is belangrijk want seksuele voorlichting richt zich nu met name op anticonceptie en het voorkomen van zwangerschap, maar waar niet over wordt gepraat is veranderde vruchtbaarheid, verschillende behoeften in verschillende levensfases en de risicofactoren die invloed hebben op iemands vruchtbaarheid. Meer kennis hierover stelt mensen in staat om betere keuzes te maken over hun toekomst. Daar valt ook het plannen van kinderen en het overwegen van vruchtbaarheidsonderzoek of -behandeling onder. De Europese Week van de Vruchtbaarheid moet zorgen voor veranderingen op scholen en in zorgstelsel, beleidsvorming en politieke bewustwording.

Acties tijdens Week van de Vruchtbaarheid 2025

Tijdens deze week zijn er diverse informatiesessies, webinars en ervaringsbijeenkomsten. Zo startte op 1 november een e-training ‘Zorg voor Jezelf’ van Freya die zich richt op het omgaan met een onvervulde kinderwens. Verder verschijnen vernieuwde video’s over fertiliteit voor mannen en vrouwen, over de eerste stappen bij een kinderwens en over het behandeltraject.

Wat kun jij doen?

Of je nu zelf probeert zwanger te raken, iemand kent die dat doet of gewoon wil bijdragen aan openheid rondom dit thema: deelname kan op vele manieren. Iedereen kan op persoonlijk niveau campagnemateriaal delen, meedoen aan onlinegesprekken en zelf praten over vruchtbaarheid met naasten. Scholen en beleidsmakers kunnen voor leerplannen gaan die verder gaan dan preventie en voor zorgverleners ligt er de taak om betrouwbare informatie af te stemmen op iemands behoeften en omstandigheden.

Bronnen: Freya, CBS, Metro en LINDA.

Relevante artikelen

Alles van kraamzorg
    • Kraamzorg

    Wetenschappers mogen waarschijnlijk toch embryo’s kweken voor onderzoek

    Gisteren om 14:20
    • Kraamzorg

    OM eist celstraf voor man die babydochter met downsyndroom ontvoerde uit UMCG

    Gisteren om 07:49

Aankomende evenementen

09 Dec
Het Luchtmoment door Sociom
  • Noord-Brabant
10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland