Kwart kwetsbare ouderen ligt langer dan nodig in ziekenhuis; vrees voor zomermaanden
Nog altijd liggen ouderen langer dan nodig in het ziekenhuis. Dat is niet alleen schadelijk voor hun eigen gezondheid, maar kost ook flink wat geld. Dit meldt Algemeen Dagblad.
Ruim 25 procent van de ouderen in het ziekenhuis ligt daar langer dan nodig, vanwege een gebrek aan geschikte doorstroomplekken. Dagelijks gaat het om honderden ouderen die eigenlijk geen ziekenhuiszorg meer nodig hebben, maar moeten wachten op thuiszorg of verpleeghuiszorg. En dan gaat het niet om een wachttijd van een paar dagen, maar weken. En dit kan gevaarlijk voor ze zijn. Want hoe langer ze in het ziekenhuis liggen, hoe meer risico ze lopen op infecties. Ook kunnen ze hierdoor nog kwetsbaarder worden dan ze al waren. “Thuis pak je meer dingen zelf op. In een ziekenhuis worden mensen toch meer verzorgd”, zegt voorzitter Esther Cornegé-Blokland van de Nederlandse Vereniging voor Klinische Geriatrie.
Vrees voor zomermaanden
Iedere dag dat een patiënt onnodig in het ziekenhuis verblijft, kost dan 800 euro extra. Volgens Cornegé-Blokland gaat het om een jaarlijkse kostenpost van ruim 50 miljoen euro. En dan is het nog afwachten hoe het deze zomervakantie gaat. Want vooral de thuiszorg is dan flink minder beschikbaar. Waarschijnlijk duurt de tijd van extra schaarste tot ongeveer 1 oktober, vreest transferverpleegkundige Ilse van der Vaart van het Jeroen Bosch Ziekenhuis. Voor ouderen die klaar zijn met hun ziekenhuisbehandeling, gaat zij op zoek naar een passende doorstroomplek. Vooral ouderen met multiproblematiek loopt deze zorg vast.
Wat volgens de NVKG-voorzitter interessant is, is dat er in regio’s met minder zorgaanbieders, minder wachtende ouderen in ziekenhuizen liggen. Doordat er minder thuiszorg- en verpleeghuisaanbieders zijn, is de samenwerking beter en lijken zij zich verantwoordelijker te voelen voor een patiënt.