Speciale wasdoeken vervangen douchen bij ouderen, bespaart tijd en energie in zorg
In de Brabantse ouderenzorg wordt steeds vaker gebruikt gemaakt van zogenaamde ‘verzorgende wasdoeken’ voor thuiszorg. Deze geïmpregneerde washandjes bieden een alternatief voor reguliere douchebeurten en badkamerbezoeken en blijken zowel hulpmiddel als energiebesparing voor cliënten. Dit meldt het Algemeen Dagblad.
Deze methode wint terrein vanwege haar efficiëntie: ouderen met ernstige chronische aandoeningen, hartfalen of COPD ervaren het douchen als zwaar, en ook zorgmedewerkers besparen gemiddeld negen minuten per wasmoment. De doeken zijn enkel te gebruiken voor gerichte lichaamszones zoals gezicht, oksels, schaamstreek en billen—meestal zijn vijf wegwerpdoekjes per sessie voldoende.
Beperkte inspanning, grote voordelen
Bij cliënten zoals de 86-jarige mevrouw Piechocki wordt het gebruik van de doekjes als positief ervaren vanwege het gebruiksgemak en hygiëne. De doekjes vereisen geen stromend water, zeep of afwas; het is een schoon, eenvoudig alternatief dat minder belastend is.
Resultaten vanuit praktijkonderzoek
Het initiatief werd onderzoekstechnisch ingebracht door wijkverpleegkundige Ilse Somers van zorgorganisatie Thebe. Haar praktijkgerichte evaluatie bevestigde de efficiëntie, waarbij dagelijks volledig douchen vaak onnodig bleek. Ze ontdekte dat minder frequent douchen volstaat voor de meeste cliënten, en dat de doekjes bovendien zelfstandigheid bevorderen bij cliënten die nog zelfzorg kunnen uitvoeren.
Efficiëntie en regie als uitgangspunten
Voor wijkteams betekent deze werkwijze minder fysieke belasting, vooral welkom bij warm weer of in benauwde ruimtes. De innovatie vraagt om een heroverweging van routines: niet alles hoeft dagelijks, en het eigen aanpassingsvermogen van cliënten biedt ruimte voor minder intensieve zorgvormen.
Breed gedragen aanpak
Twintig Brabantse zorgorganisaties, waaronder ziekenhuizen en huisartsen, dragen gezamenlijk bij aan de implementatie. Het doel is uniforme toepassing binnen de gehele zorgketen, zodat bijvoorbeeld huisartsen, wijkverpleging en cliënt helder zijn over het ritme van wassen. De verandering werd omarmd omdat het niet gaat om zorgvermindering, maar om het teruggeven van autonomie en richten op wie écht meer nodig heeft.