30 april 2025 om 08:55
< 1 min lezen

Veel alleenwonende ouderen met dementie voelen zich vergeten

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Ruim een derde van de alleenwonende mensen met dementie voelt zich vergeten door de maatschappij. Zij missen persoonlijke aandacht, sociale contacten en passende ondersteuning. Dat blijkt uit de nieuwe Dementiemonitor van Alzheimer Nederland en het Nivel, zo meldt Alzheimer Nederland.

Alleenwonenden met dementie geven hun sociale leven gemiddeld een 6,5. Dat cijfer ligt lager dan bij mensen met dementie die samenwonen. Eén op de drie spreekt zelden tot nooit iemand persoonlijk. Ook ervaren zij minder begrip en betrokkenheid vanuit hun omgeving. Alzheimer Nederland noemt dit een zorgwekkend signaal. Zeker omdat het aantal alleenwonende mensen met dementie toeneemt door de vergrijzing en de groei van eenpersoonshuishoudens. De organisatie pleit voor dementievriendelijke buurten met ontmoetingsplekken dichtbij huis. Zo kunnen mensen onder de mensen blijven en zich weer gewaardeerd voelen.

Casemanager dementie

Dagactiviteiten en persoonlijk contact blijken cruciaal voor de kwaliteit van leven, aldus Alzheimer Nederland. Toch maken alleenwonenden daar minder gebruik van dan samenwonenden. Ook hebben zij minder vaak toegang tot een casemanager dementie. Juist deze professional kan het verschil maken door ondersteuning te organiseren en sociale verbinding te stimuleren.

Dementievriendelijke buurt

Directeur Gerjoke Wilmink van Alzheimer Nederland benadrukt het risico op isolement. “In een samenleving waarin het aantal mensen met dementie hard groeit en het aantal zorgprofessionals en mantelzorgers niet meegroeit, zijn dementievriendelijke buurten een urgente voorwaarde om zo prettig mogelijk oud te worden en intensieve zorg uit- of zelfs af te kunnen stellen. Onder de mensen blijven en het stimuleren van sociale activiteiten kan een wereld van verschil maken.” 

Relevante artikelen

Alles van ouderenzorg
    • Ouderenzorg

    ‘Ouderen die graag vroeg opstaan hebben minder kans op dementie’

    Vandaag om 14:39
    • Ouderenzorg

    Nederlanders blijven bereid elkaar te helpen – en dat is essentieel voor de toekomst van de zorg

    Gisteren om 15:50

Aankomende evenementen

13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht