24 februari 2014 om 14:31
< 1 min lezen

‘Verband tussen leeftijd vader en autisme’

Het verband tussen oudere vaders en geboorteafwijkingen wordt al langer onderzocht. Een nieuw onderzoek toont aan dat kinderen van oudere mannen daadwerkelijk meer kans lopen op gezondheidsproblemen. Onderzoekers vonden een directe relatie tussen de leeftijd van vaders en het aantal genen dat in verband wordt gebracht met autisme en andere stoornissen. Dat meldt de Telegraaf.

De onderzoekers bestudeerden ruim 75 ouders en hun kinderen. Daaruit kwam naar voren dat 97 procent van alle mutaties in de genen afkomstig bleek te zijn van de vader. Volgens onderzoeker Kari Stefansson is er meestal veel aandacht voor de leeftijd van de moeder. ‘Maar het lijkt er nu op dat aandoeningen zoals schizofrenie en autisme daadwerkelijk door de leeftijd van de vader worden beïnvloed.’

Naarmate een man ouder wordt, verandert de kwaliteit en samenstelling van het sperma. In tegenstelling tot vrouwen, die worden geboren met een ‘vast’ aantal eitjes, maken mannen voortdurend nieuwe zaadcellen aan. Het lichaam doet hierbij zijn best om de oude zaadcellen exact te kopiëren. Meestal lukt dat, maar sommige zaadcellen worden geproduceerd met een fout in het DNA, ook bekend als genetische mutatie.

Dit gemuteerde sperma geeft meer kans op problemen in de ontwikkeling van een foetus. Op het moment dat de mutatie bijvoorbeeld optreedt in het gen dat van invloed is op de hersenontwikkeling, kan er autisme of schizofrenie ontstaan. Vruchtbaarheidsexpert Allan Pacey adviseert toekomstige vaders om niet te lang te wachten. ‘Mijn advies voor mannen is om zo jong mogelijk kinderen te krijgen. Wacht niet tot je in de 40 of 50 bent.’

© Nationale Zorggids

Relevante artikelen

Alles van kraamzorg
    • Kraamzorg

    ALDI roept zintuiglijke bouwstenen terug om verstikkingsgevaar

    Gisteren om 15:27
    • Kraamzorg

    Kraamzorgorganisaties beloond voor succesvolle borstvoeding kraamvrouw

    22 december 2025 om 11:56

Aankomende evenementen

13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht