Artsen willen gezichtsoperatie trans personen wel uitvoeren, verzekeraars niet
4 september 2023 om 13:04
< 1 min lezen

Artsen willen gezichtsoperatie trans personen wel uitvoeren, verzekeraars niet

Zo’n negenhonderd mensen trans personen per jaar willen een gezichtsoperatie ondergaan om hun gelaat te vervrouwelijken. Artsen zien wel degelijk het nut van de ingreep, maar zorgverzekeraars kijken hier anders tegenaan. Medisch adviseurs in dienst wijzen vergoedingen hiervoor af omdat zij het gezicht van de trans persoon vrouwelijk genoeg vinden. Dit meldt Skipr. 

Trans vrouwen hebben na hun transitie soms nog een stevige kaaklijn of mannelijke neus, waardoor ze in winkels nog meneer worden genoemd of zich niet op hun plaats voelen in het vrouwentoilet. Met alle mentale gevolgen van dien. Een gezichtsoperatie kan hun gelaat vervrouwelijken, bijvoorbeeld met een rondere kaak, vlakker voorhoofd of kleinere neus.

Wél vrouwelijk

Zo’n ingreep kost soms wel tienduizenden euro’s en zorgverzekeraars wijzen vergoeding regelmatig af. Medisch adviseurs die verzekeraars bijstaan in het maken van een vergoedingsbeslissing vinden in die gevallen dat het gelaat van de trans persoon niet mannelijk en de ingreep dus niet noodzakelijk is. En dan ontstaat de situatie van een trans persoon die haar gelaatskenmerken niet vrouwelijk genoeg vindt en een verzekeraar die daar lijnrecht tegenover staat.

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Relevante artikelen

Alles van zorgverzekering
    • GGZ

    Nederlanders blijven bereid elkaar te helpen – en dat is essentieel voor de toekomst van de zorg

    Gisteren om 15:50
    • GGZ

    Komt Maastricht met eenmalige lening voor Mutsaersstichting over de brug?

    Gisteren om 14:23

Aankomende evenementen

13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht