26 mei 2025 om 10:43
< 1 min lezen

Geen erkende instelling meer voor bewaren van stamcellen voor eigen gebruik

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Er zijn officieel geen erkende instellingen meer in Nederland die stamcelmateriaal van baby’s opslaan voor eigen gebruik. Het is ook niet toegestaan om stamcellen uit het navelstrengbloed naar het buitenland te voeren voor eigen opslag. Omdat de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) het belangrijk vindt dat aanstaande ouders dit weten, zijn de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Verloskundigen (KNOV) en Nederlandse Vereniging van Obstetrie en Gynaecologie (NVOG) hiervan op de hoogte gesteld. Dit meldt de IGJ.

Tot 2021 kende Nederland wel een instelling die stamcelmateriaal opsloeg: Stamcelbank Nederland. Maar hiervan is in dat jaar de erkenning ingetrokken en dit jaar nog is bepaald dat de intrekking terecht was. Het is nu verboden voor Stamcelbank Nederland om nog stamcelmateriaal aan te nemen, bewerken, bewaren of distribueren. Helaas gebeurt dat wel nog steeds, aldus de IGJ. Daarom is er inmiddels een maatregel opgelegd en loopt een juridisch proces.

Ernstige tekortkomingen

De Inspectie zag jaren geleden al ernstige tekortkomingen bij Stamcelbank Nederland. Het is was bijvoorbeeld niet duidelijk of stamcellen goed bewerkt en opgeslagen werden en ook was niet duidelijk of gedoneerd materiaal steriel was en of het er na het ontdooien nog levende cellen waren. Een ander risico was verwisseling van stamcellen, wat ernstig schadelijk kan zijn voor patiënten.

Met het verdwijnen van de enige stamcelbank van ons land, zijn er geen reguliere medische behandelingen meer mogelijk met het gebruik van eigen stamcellen. Wel mogen de stamcellen gedoneerd worden aan bloedbank Sanquin, zodat het voor anderen gebruikt kan worden.

Relevante artikelen

Alles van ziekenhuizen
    • Ziekenhuizen

    Minder sterfgevallen doordat er minder fijnstof en stikstof in de lucht zit

    12 december 2025 om 14:47
    • Ziekenhuizen

    Mogelijk meer zieke kinderen uit Gaza opgenomen in Nederlandse ziekenhuizen

    12 december 2025 om 09:55

Aankomende evenementen

13 Dec
Vier samen kerst bij Safina en Sociom
  • Noord-Brabant
21 Dec
Algemene rondleidingen bij OlmenEs
  • Friesland
13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant