Gratis levertest bij RAI Amsterdam populair: 4 uur wachttijd
Amsterdammers kunnen tot en met zaterdag terecht bij het internationaal levercongres, waar ze gratis hun levergezondheid kunnen laten testen. Er staan voor de ingang van het congresgebouw RAI drie cabines speciaal voor dit gratis 10 minuten durende onderzoek. Door de grote belangstelling is de wachttijd soms 4 uur. Dit meldt NOS.
Omdat leverziekten vaak pas te laat opgemerkt worden, is het vooral voor 45- tot 55-jarigen die dagelijks drinken en overgewicht hebben belangrijk om een levertest te doen. Vaak komen patiënten pas binnen als ze al in hun maagdarmstelsel bloeden of een levertumor hebben, ziet leverarts Bart Takkenberg van het Amsterdam UMC. Genezing of herstel is op dat moment veelal uitgesloten. Veel patiënten hebben 5 tot 10 jaar voor hun diagnose al klachten, maar vaak kijken artsen dan niet naar leverproblemen. “Terwijl er op dat moment al ingegrepen had kunnen worden”, zegt Takkenberg.
Leververvetting door overgewicht en alcohol
Artsen die de gratis test bij het RAI bieden, hopen dat de doelgroep met overgewicht en/of regelmatig alcoholgebruik langskomen. Vet in de lever ontstaat namelijk door overgewicht. En stelselmatig alcoholgebruik zorgt voor extra vet en schadelijke stoffen in de lever. Hierdoor ontstaat een verhoogd risico op chronische vervetting en ontstekingen. Dinsdag kwamen tussen de 150 en 200 mensen langs voor een screening. Een aantal keren zagen artsen een verharde lever, wat een indicatie is voor leverschade. Deze mensen zijn gevraagd om nog eens langs te komen. Bij een tweede soortgelijk resultaat, zou de huisarts hen moeten verwijzen naar een MDL-arts in de buurt.
Wie zich gratis wil laten testen op zijn of haar levergezondheid kan dat tot en met zaterdag doen. Vanaf 9.00 uur zijn de cabines open en op werkdagen sluiten ze om 16.00 uur. Zaterdag, de laatste congresdag, sluiten de cabines om 14.00 uur.
Levertransplantaties
Onlangs trok het Erasmus MC nog aan de bel: in zeven jaar tijd is het aantal levertransplantaties door overgewicht verdrievoudigd van vijftien naar vijftig. Als Nederlanders hun leefstijl niet aanpassen zijn er in de toekomst nog meer transplantaties nodig door leververvetting.