Vandaag om 13:06
< 1 min lezen

Overlevingskansen bij tuberculeuze meningitis verbeteren niet bij meer antibiotica

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

De overlevingskansen van patiënten met tuberculeuze meningitis verbeteren niet als zij een hogere dosis van het antibioticum rifampicine krijgen. De helft van de patiënten met deze ernstige vorm van ernstige tuberculose overlijdt door de ontstane hersenvliesontsteking – ook als ze hiervoor antibiotica krijgen. Dit meldt het Radboudumc.

Wereldwijd komt tuberculose (tbc) bij zo’n 11 miljoen mensen voor. Bij 1 tot 2 procent treedt hersenvliesontsteking, ofwel meningitis, op. De tuberculosebacterie komt hierbij in de hersenen terecht en is in de helft van de gevallen dodelijk. In totaal overlijden jaarlijks 1,4 miljoen mensen aan de gevolgen van tbc.

Ander pad inslaan

Het belangrijkste antibioticum tegen tuberculose is rifampicine. Maar dit middel komt nauwelijks in de hersenen terecht en kan de bacterie daar dus ook niet goed opruimen. Desondanks is er in studies ook ontdekt dat er een verband is tussen hogere dosering en minder sterfte. Uit nieuw onderzoek blijkt echter dat een hogere dosis van het medicijn geen gunstig effect heeft. In sommige gevallen bleek het tegenoverstelde zelfs waar en trad een verhoogd overlijdensrisico op. “Het is natuurlijk een teleurstelling dat dit niet de oplossing blijkt te zijn. Het zijn belangrijke resultaten, we weten nu dat we een ander pad moeten inslaan”, concludeert internist-infectioloog Reinout van Crevel van het Radboudumc.

Relevante artikelen

Alles van ziekenhuizen
    • Ziekenhuizen

    Inspraak geopend voor vernieuwde vergunning gebruik radioactieve stoffen Slingeland Ziekenhuis

    Vandaag om 11:12
    • Ziekenhuizen

    Onderzoek legt angstcultuur bloot in MUMC+

    Vandaag om 09:28

Aankomende evenementen

21 Dec
Algemene rondleidingen bij OlmenEs
  • Friesland
13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg