25 februari 2025 om 14:07
2 minuten lezen

Uroloog waarschuwt vrouwen voor mobielgebruik op de wc: ‘Zo ontstaan blaasproblemen’

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Ruim een miljoen vrouwen in Nederland hebben last van blaasproblemen, er rust nog altijd een taboe op. Uroloog Maxime Kummeling wil dit doorbreken. Ze benadrukt het belang van goede plasgewoonten en geeft concrete adviezen. Een van haar belangrijkste tips: neem geen mobiel mee naar het toilet. Dit meldt NU.nl.

Langdurig voorovergebogen zitten op de wc kan de blaas negatief beïnvloeden. Je plast niet goed uit, wat kan leiden tot blaasontstekingen, zegt Kummeling. Ze pleit ervoor om plassen als een bewuste handeling te zien, zonder afleiding van een scherm. Naast het weglaten van het mobiel naar  de wc, is het belangrijk om voldoende water te drinken en prikkelende dranken zoals alcohol en koffie te vermijden.

Vrouwen spreken te weinig over incontinentie

Incontinentie is voor veel vrouwen een verborgen probleem. In tegenstelling tot mannen, die bij prostaatproblemen sneller medische begeleiding krijgen, moeten vrouwen vaak zelf het initiatief nemen. De drempel om hulp te zoeken is hoog, terwijl goede behandelingen beschikbaar zijn. Kummeling moedigt vrouwen aan er met vriendinnen of zorgverleners over te praten.

Bevalling, overgang en bekkenbodem

Blaasproblemen kunnen door verschillende factoren ontstaan. Bevalling en overgang spelen een grote rol, evenals een verstoorde bekkenbodemfunctie. Een bekkenfysiotherapeut kan helpen bij het trainen van de juiste spieren. Daarnaast kunnen hormoontherapie en zelfs een kringspierprothese uitkomst bieden.

Meer openheid en onderzoek nodig

Kummeling zet zich in voor bewustwording en betere zorg. Ze pleit voor informatie over incontinentie in zwangerschapspakketten zoals de ‘Blije doos’. Haar inzet leverde haar de Corrie Hermannprijs 2025 op. “ Ik hoop dat het de deuren opent naar subsidie voor verder onderzoek naar de overactieve blaas bij vrouwen. Het liefste wil ik zoveel mogelijk vrouwen bereiken en helpen.”

Relevante artikelen

Alles van ziekenhuizen
    • Ziekenhuizen

    Door gebrek aan zorgbemiddeling wachten patiënten onnodig lang op operatie

    Vandaag om 13:00
    • Ziekenhuizen

    Nederlandse brandwondencentra kunnen gewonden Noord-Macedonië opnemen

    Vandaag om 09:14

Aankomende evenementen

16 Mar
OpdeGroei25
  • Gelderland
16 Mar
V&VN Congres Verzorgenden IG 2025
  • Utrecht
19 Mar
ADHD in context
  • Utrecht