28 maart 2014 om 16:36
< 1 min lezen

Veelbelovende combinatietherapie ontwikkeld voor long- en darmkanker

In het Antoni van Leeuwenhoek (AVL) hebben onderzoekers een nieuwe combinatietherapie ontwikkeld voor mensen met long- en darmkanker die niet goed reageren op bestaande medicijnen. Dat meldt het AVL.

De therapie is ontwikkeld door te kijken naar welke fouten (mutaties) in het DNA de tumorgroei veroorzaken. Bij ongeveer 20 procent van de patiënten met longkanker en 30 procent van de patiënten met darmkanker heeft de tumor een zogenoemde KRAS-mutatie. Deze mutatie zorgt ervoor dat meerdere eiwitten in de kankercellen ontregeld raken, waardoor de cellen oneindig gaan delen. Omdat deze mutaties moeilijk rechtstreeks met medicijnen te bestrijden zijn, gingen de onderzoekers op zoek naar een combinatie van middelen.

Na uitgebreid onderzoek in het laboratorium vonden geneticus René Bernards en zijn team een  combinatie van medicijnen, waarmee zowel longkankercellen als darmkankercellen met een KRAS-mutatie effectief te bestrijden zijn. Ook in proeven met muizen bleek deze combinatie van middelen zeer effectief.

De combinatietherapie zal door internist-oncoloog Jan Schellens in een klinische trial worden getest, waarbij uitbehandelde patiënten met darm- en longkanker met een KRAS-mutatie de nieuwe combinatietherapie krijgen. De verwachtingen zijn hoog. Schellens: ‘Als ik kijk naar de hardheid van de gegevens uit het onderzoek van professor Bernards, verwacht ik dat deze combinatie van de medicijnen in patiënten werkzaam zal zijn.’

© Nationale Zorggids

Relevante artikelen

Alles van ziekenhuizen
    • Ziekenhuizen

    Patiënten liggen korter in ziekenhuisbed SJG Weert dankzij deze innovatie

    Gisteren om 15:28
    • Ziekenhuizen

    Risico op ernstige streptokokkeninfectie binnen gezin daalt aanzienlijk dankzij antibioticabeleid

    Gisteren om 14:42

Aankomende evenementen

13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht