28 januari 2013 om 12:42
< 1 min lezen

Patiënt vindt bezoek eerste hulp altijd terecht

GRONINGEN (Novum) – Mensen die zonder verwijzing naar de spoedeisende hulp gaan, vinden hun bezoek vrijwel nooit onterecht. Dat blijkt uit onderzoek van gezondheidsinstituut Nivel. Volgens zorgverleners gaan juist zes op de tien ‘zelfverwijzers’ ten onrechte naar de spoedeisende hulp.

Het onderzoek wijst uit dat 48 procent van de patiënten die zonder doorverwijzing naar de spoedeisende hulp kwamen, dacht met spoed een behandeling nodig te hebben. Verder dacht 22 procent dat aanvullend onderzoek nodig was, bijvoorbeeld een röntgenfoto. Veertien procent was ongerust.

Mensen weten niet altijd bij wie ze met hun klacht terechtkunnen, aldus het Nivel. “Bij twijfel kiezen ze dan eerder voor de spoedeisende hulp dan voor de huisartsenpost.”

Zorgverleners zijn er niet blij mee dat mensen uit zichzelf besluiten naar de spoedeisende hulp te gaan. Deze mensen doen een onnodig beroep op dure spoedzorg, terwijl mensen met klachten die echt spoedeisend zijn onnodig lang moeten wachten.

Een van de oplossingen is een triagesysteem, waarbij zorgverleners beslissen of iemand die belt of langskomt wel of niet op de spoedeisende hulp moet worden geholpen. Ruim aan kwart van de patiënten heeft al ervaring moet zo’n systeem. Tachtig procent van de mensen geeft aan vertrouwen te hebben in een triagesysteem, of ze er al ervaring mee hebben of niet.

Relevante artikelen

Alles van zorgpersoneel
    • Zorgpersoneel

    Kabinet blijft erbij: organisaties met schijnzelfstandigen krijgen vanaf 2026 boete

    Gisteren om 11:14
    • Zorgpersoneel

    Medewerkster Coloriet maakt en deelt filmpjes van oudere bewoners, maar niemand doet aangifte

    18 december 2025 om 13:28

Aankomende evenementen

21 Dec
Algemene rondleidingen bij OlmenEs
  • Friesland
13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg