17 juli 2025 om 12:26
2 minuten lezen

SEH-afdeling Zuyderland tijdelijk dicht; deze ziekenhuizen gingen voor

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

De acute zorgafdeling van het Zuyderland ziekenhuis in Sittard-Geleen sluit vanaf augustus voor minimaal zes maanden door een nijpend personeelstekort. Steeds vaker komt het voor dat SEH-afdelingen tijdelijk dicht moeten vanwege een tekort aan gespecialiseerd personeel, zoals het LangeLand Ziekenhuis in Zoetermeer in 2022 en de spoedpost in Meppel in 2023. Voor gezondheidseconoom Guus Schrijvers zijn deze sluitingen onbegrijpelijk. Dit meldt Trouw.

Het tekort aan zorgpersoneel raakt steeds vaker de spoedeisende hulp (SEH). In tien jaar tijd daalde het aantal SEH’s van 95 naar 79. Ook tijdelijke sluitingen nemen toe: alleen al dit voorjaar telden organisaties 1.487 zogeheten SEH-stops, bijna een kwart meer dan vorig jaar rond dezelfde tijd.

Doorstroming loopt vast

Internist Marjolein Kremers van het Erasmus MC noemt de SEH “de kanarie in de kolenmijn”. De problemen zitten niet alleen in het personeelstekort zelf, maar ook in de vastgelopen doorstroming naar verpleegafdelingen in de ziekenhuizen, verpleeghuizen en thuiszorg. Daardoor blijven patiënten onnodig lang op de SEH. Kremers pleit voor een herindeling van de acute zorg, waarbij minder via de SEH hoeft te lopen en preventie een grotere rol krijgt.

Lokale acute-zorgopleidingen

Zuyderland noemt de sluiting tot eind 2025 een onderdeel van een grote reorganisatie. Om de chronische personeelstekorten op te lossen, zoekt het personeel naar mogelijke terugkeer van pensionado’s en moet samenwerking met gemeenten de huisvesting voor zorgverleners stimuleren. Gezondheidseconoom Schrijvers blijft sceptisch en meent dat er meer creativiteit nodig is in de omgang met personeelstekorten op de SEH. Hij vindt het bijvoorbeeld voor de hand liggend om lokale acute-zorgopleidingen in het leven te roepen.

De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen benadrukt dat structurele steun vanuit de politiek essentieel is om de zorg toekomstbestendig te maken. In het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord dat onlangs is geaccordeerd is daar ook volop aandacht voor.

Relevante artikelen

Alles van zorgpersoneel
    • Ziekenhuizen

    Herverwijzen via VGZ en ZorgDomein: sneller zorg zonder extra huisartsbezoek

    Vandaag om 09:15
    • Ziekenhuizen

    Stroomuitval in ziekenhuizen: wat kun je als medewerker doen? 

    Vandaag om 08:36

Aankomende evenementen

10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland
13 Dec
Vier samen kerst bij Safina en Sociom
  • Noord-Brabant