Stress bij geneeskundestudenten door concurrentie bij opleidingsplekken en druk om te promoveren
Het maken van een loopbaankeuze zorgt bij veel geneeskundestudenten bij stress. Zo’n 30 procent van hen ervaart veel tot zeer veel stress hierover. Opleidingsplekken zijn concurrerend en er is veel druk om te promoveren, blijkt uit het rapport Loopbaanwensen van De Geneeskundestudent. Dit meldt de Landelijke vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD).
Er is veel behoefte aan artsen in zorgsectoren buiten het ziekenhuis, zoals in de geestelijke gezondheidszorg (ggz) en ouderenzorg. Maar de ambities van geneeskundestudenten sluiten daar vaak niet bij aan. Zij stellen ook dat de opleiding geneeskunde bovenmatig veel nadruk legt op ziekenhuiszorg en veel minder op wat daarbuiten gebeurt.
Betere loopbaanbegeleiding
Uit een enquête onder 1.800 geneeskundestudenten blijkt dat zij tijdens en na hun studie graag beter begeleid willen worden. Ook willen ze graag meer weten over hun kansen buiten het ziekenhuis. Niet alleen tijdens maar ook na hun opleiding. “Studenten willen hun carrière gemotiveerd beginnen, met realistische verwachtingen. Daarvoor is betere en structurele loopbaanbegeleiding nodig, meer transparantie over selectiecriteria en kansen op doorstroom naar specialisaties, en een realistisch beroepsbeeld met meer rolmodellen en coschappen buiten het ziekenhuis”, aldus voorzitter Berk Uzunalioglu van De Geneeskundestudent.
Ondanks grote onzekerheden, zijn sommige studenten wel degelijk zeker van hun zaak. Zo blijkt 35 procent alvast een medisch-specialistische vervolgopleiding in het vizier te hebben en gaat slechts 1 procent voor de publieke gezondheidszorg.