5 juni 2025 om 12:00
< 1 min lezen

Twintig zorgorganisaties tekenen manifest tegen seksueel wangedrag

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

FNV Zorg en Welzijn en twintig andere zorgorganisaties slaan de handen ineen tegen seksueel grensoverschrijdend gedrag in de zorg. Zij ondertekenen donderdag 5 juni een manifest tijdens een congres in Amersfoort, georganiseerd door regeringscommissaris Mariëtte Hamer. Dit meldt FNV.

Het manifest is een krachtig signaal: seksueel ongewenst gedrag hoort nergens thuis, zeker niet in de zorg. Toch komt het nog vaak voor:  tussen collega’s, tussen zorgverleners en cliënten, maar ook onderling tussen cliënten.

‘Met z’n allen aan de slag’

Daniëlle Valstar van FNV Zorg en Welzijn benadrukt het belang van gezamenlijke actie: “Dit zorgmanifest onderstreept dat we met z’n allen aan de slag moeten gaan om grensoverschrijdend gedrag te voorkomen en ertegen op te treden. Wij zullen het op de agenda blijven zetten en andere partijen erop blijven wijzen dat we er samen tegen moeten optreden.”

Sociale veiligheid vergroten

Ondertekenaars zijn onder meer KNMG, NVZ, VGN, de Nederlandse ggz, ActiZ en beroepsvereniging V&VN. Zij verbinden zich aan gezamenlijke afspraken om sociale veiligheid te vergroten en misstanden structureel aan te pakken. En dat is hard nodig, want volgens de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden had 8,6 procent van de zorgmedewerkers in 2023 te maken met seksuele intimidatie. Daarnaast ervaarde ruim 21 procent intimidatie of bedreiging, 9,4 procent lichamelijk geweld en 6 procent pesterijen.

De ondertekening vindt plaats tussen 10.30 en 11.30 uur tijdens het zorgbrede congres in De Rijtuigloods in Amersfoort.

Relevante artikelen

Alles van zorgpersoneel
    • Zorgpersoneel

    ‘Zorgmedewerkers moeten meer mogelijkheden krijgen om in te grijpen bij verward gedrag’

    Gisteren om 15:20
    • Zorgpersoneel

    Zeeuwse zorgorganisatie Viazorg wankelt, maar projecten blijven overeind

    Gisteren om 11:07

Aankomende evenementen

11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland
13 Dec
Vier samen kerst bij Safina en Sociom
  • Noord-Brabant
21 Dec
Algemene rondleidingen bij OlmenEs
  • Friesland